Mistr světa v cyklokrosu totiž příští týden zavítá na skok domů a příznivci z jeho fanclubu mu chystají vedle uvítání i závod.

Pod taktovkou Zdeňka Štybara staršího připravují ve Stříbře trať pro úvodní podnik Českého poháru. Ten se ve městě uskuteční příští sobotu.

A populární šampion ´Štybi´ bude jeho největší ozdobou.

„Zděnda ve Stříbře otevře novou sezonu, ale museli jsme o to hodně bojovat,“ sdělil Štybar starší.

Štybarův belgický živitel, stáj Telenet Fidea, totiž ve stejném termínu pořádá svůj závod a pochopitelně chtěl mít šampiona na startu.

„Nakonec se ale manažer Hans van Kasteren nechal přemluvit,“ oddechl si jeho otec.

Štybar se totiž v duhovém dresu šampiona v Česku příliš neukáže.

Kromě sezonní premiéry ve Stříbře absolvuje cyklokrosový král ještě pohár v Lounech, říjnový závod Světového poháru v Plzni (24. 10.), představí se v Táboře a pak až na lednovém domácím šampionátu.

Kolize s akcí Telenetu přesto stříbrský závod ovlivní. Původně tu totiž měli jet i Štybarovi týmoví kolegové Bart Wellens nebo Kevin Pauwels.

„S jejich účastí je to nahnuté, ale i tak se ve Stříbře sejde kvalitní konkurence,“ prohlašuje Štybar. „Kromě české špičky přijedou jezdci ze Slovenska a z Německa.“

Pohárový cyklokros se ve Stříbře konal loni poprvé. „Na úspěšnou premiéru chceme navázat a vše ještě o něco zvednout,“ plánuje ředitel závodu. „Vylepšujeme zázemí i samotnou trať.“

O první pohárové body budou cyklokrosaři bojovat na okruhu dlouhém 3150 metrů.

Hlavní závod Elite odstartuje na Palackého třídě ve 14.00 hodin. Ještě předtím se tu utkají jezdci mládežnických kategorií a ženy.

„Kromě sjezdů a výjezdů jsme na okruh zařadili nově i další atraktivní prvky, které jezdce zpomalí. A po závodě je připraven kulturní program,“ sdělil starší ze Štybarů.

Ve Stříbře hodlá už v roce 2012 pořádat mistrovství republiky a jednou třeba mezinárodní závod ze série Superprestige nebo GVA. „Pracujeme na tom,“ řekl za tým ogranizátorů.

Inspiraci přitom hledá v Belgii, ale vrátil se i k sportovním začátkům syna. Ten se coby žák stal mistrem světa v bikrosu.

Ale Štybarové myslí i na možné následovníky. Ve středu 22. září chystají pro děti ve Stříbře projíždku s mistrem světa. Akce spojená s autogramiádou šampiona začíná na stadionu Baníku v 15.30 hodin.