Letošní Slavnost slunovratu se ponese ve slavnostním duchu – poplave se totiž jubilejní čtyřicátý ročník, navíc pořádající Klub sportovních otužilců (KSO) Plzeň oslaví rovněž čtyřicet let od svého založení.

Závod jednotlivců je součástí seriálu Českého poháru v zimním plavání. „Přihlášeno je zatím 158 závodníků,“ hlásil včera Pavel Vituj, náčelník plzeňského Klubu sportovních otužilců.

Součástí zítřejší Slavnosti slunovratu bude i vložený závod družstev O pohár primátora města Plzně, o který bude bojovat patnáct oddílů.

V čele Českého poháru v zimním plavání jsou otužilci 1. PKO Praha před celkem FIDES Brno a Sokolem Hradec Králové. KSO Plzeň patří v průběžném pořadí osmá příčka. Na Velkém boleveckém rybníku se v sobotu poplave na tratích 100, 250, 500, 750 a 1000 metrů.

Slavnost slunovratu je v rozběhnuté sezoně už osmým závodem Českého poháru v zimním plavání. Poprvé si možná budou moci otužilci vyplavat výkonnostní třídy. To je totiž možné jen ve vodě chladnější než čtyři stupně.
„Vypadá to nadějně, ve středu měla voda na Boleváku 4,1 stupně Celsia,“ řekl včera Deníku Jan Šůcha, který bude v sobotu jediným zástupcem pořádajícího oddílu KSO Plzeň na královské trati 1000 metrů. Z plzeňských zástupců si kilometr zaplave ještě Lenka Šlehoferová z PK Slavia Plzeň.

KSO Plzeň vyšle na tratěi další plavce – na 750 metrů se chystá Milan Čečil, na pětistovku Monika Anděla Šindelářová, Magda Chodorová, Veronika Šůchová, na 250 metrů pak například náčelník KSO Plzeň Pavel Vituj.

Mezi favority Slavnosti slunovratu bude patřit sedmnáctiletá Nikola Kopecká z I. PKO Praha, která na letošním mistrovství světa v zimním plavání v estonském Tallinnu vybojovala zlato na 100 metrů prsa a bronz na 100 metrů kraul.
V Plzni poplave i přemožitel kanálu La Manche Petr Mihola (FIDES Brno) a čtyři plavci devítičlenné české štafety, která letos přeplavala Severní kanál mezi Irskem a Skotskem v rekordním čase 22 hodin 59 minut – Nikola Kopecká, Pavlína Nováková, Pavlína Procházková a Jakub Valníček.

Zítřejší závod Slavnost slunovratu odstartuje ve 14.00 hodin z písečné pláže Ostende.