Zkušený veterán jen nechtěl chybět na mistrovství světa, které se poprvé v historii koná mimo evropský kontinent.

Poprvé v Americe.

„Asi jsem se malinko zbláznil, ale přece bych si premiéru za mořem nemohl nechat ujít," vysvětloval před odletem zkušený borec. „Už proto, že mi za chvíli bude čtyřicet a šance podívat se na sklonku kariéry konečně do Států mě nadchla."

V Louisville v americkém státě Kentucky bude plzeňský rodák stejně jako v minulých letech reprezentovat Slovensko.

Letos jako jediný.

Cestu za oceán si totiž Metlička hradí z velké části ze svého.

„To byla podmínka slovenského svazu a akceptoval jsem ji pouze já. Něco mi zaplatí osobní sponzoři, přátelé, zbytek je na mně," uvedl.

Slovensko reprezentuje od roku 2001. Předtím oblékal i český dres a stihl závodit také za Československo.

V ještě federálních barvách také Metlička dosáhl svého největšího úspěchu. V roce 1991 na mistrovství světa v nizozemském Gietenu skončil v závodě juniorů čtvrtý. Ze světového titulu se tehdy radoval jiný Plzeňan Ondřej Lukeš.

„To už je pořádně dávno," reagoval jezdec.

Zatímco jeho vrstevníci pověsili kolo dávno na hřebík, on se stále honí po závodních okruzích.

„Jako starý dědek se necítím. Pořád mě baví jezdit velké závody," zdůraznil Metlička, přestože cyklokros ho dávno neuživí. „Je to tak půl na půl," připustil.

V Liticích u Plzně, kde žije, třeba opravuje a staví kola. „Přes léto kromě tréninku musím pracovat. Zrovna nedávno jsme to při závodech v Lucembursku rozebírali s Petrem Dlaskem, který je jen o málo mladší. A shodli se, že přes všechny problémy je fajn, že u toho pořád můžeme být," podotkl cyklokrosař.

Do Ameriky odlétal s poslední částí české výpravy. „Cestovní formality, pas, víza, jsem si zařizoval sám a přišlo mi vhod, že jsem se mohl svézt s českým nároďákem," řekl Metlička.

V Louisville s českým týmem i bydlí. „Vládne bláznivé počasí. Momentálně je teplo, ale o víkendu by měl znovu udeřit mráz. Sníh asi nenapadne a mě by nevadilo, pokud by měkká trať trochu zmrzla. Nebylo by to tak drsné," ozval se Metlička z dějiště šampionátu.

Souboj mužů o světové kovy začne u řeky Ohio zítra ve 20.30 hodin našeho času.