Vítěz doplaval ve vodě, která měla jen v jeden a půl stupně, do cíle kilometr dlouhé trati za rovných patnáct minut. Plzeňský závod je součástí sedmadvacetičlenného seriálu Českého poháru v zimním plavání. Otužilce sledovala z břehu pod Bílou Horou zhruba stovka diváků.

„Byl to náročný závod, kilometr v tak studené vodě jsme letos ještě neplavali. Naštěstí ale byla voda klidná, odstátá, nefoukal vítr. K tomu pěkné počasí, zasvítilo nám sluníčko a přišlo hodně lidí. Jsem spokojený,“ svěřil se bezprostředně po závodu Jan Váně.

Druhý skončil se ztrátou 47 vteřin Jaromír Švestka z Univerzity Olomouc a třetí příčku obsadil Miroslav Nezhyba ze Spartaku Přerov.

Přemožitelé kanálu La Manche Petr Mihola (Fides Brno) a Richard Haan (1. PKO Praha) skončili na čtvrtém respektive sedmém místě.

V sedmnáctičlenném startovním poli bojovali i tři domácí plavci z pořadatelského klubu KSO Plzeň. Nejlépe si vedl na dvanáctém místě Tomáš Kocábek (čas 18,10), patnáctý doplaval Milan Kšanda (18,47) a šestnáctý Petr Vaniš (18,48).

Kromě hlavního závodu na 1000 metrů, který se v Plzni plaval poprvé v třicetileté historii závodu Slavnosti slunovratu, si otužilci zaplavali ještě na trasách na 100, 250, 500 a 750 metrů.