Fenomenální atlet tehdy okouzlil svět. Nesmazatelně se zapsal do historie.

Maratonský triumf Zátopek přidal k výhrám v závodech na deset a pět kilometrů, a to vše během osmi dnů.

A maratonem skončil i sedmý ročník Zátopkova zlatého týdne, který jako hold legendárnímu běžci připravil znovu Vlastimil Šroubek z SC Marathon Plzeň.

Dějištěm série běhů kopírujících na den a hodinu přesně Zátopkův olympijský program z Helsinek byla tentokrát Praha.

Souboj na maratonské trati 42 295 metrů se odehrál ve Stromovce.

„Přihlášeno bylo přes tři stovky účastníků, ale v panujícím vedru a dusnu se na start nakonec postavilo 218 běžců," říkal Šroubek.

Zlatý maraton měl zato věhlasného startéra.

„Startovní výstřel vypálila Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek a manželka Emila Zátopka. Setkání s touto úžasnou dámou je pro mě vždy velkým svátkem a užívali si to myslím i závodníci," podotkl Šroubek.

Absolutním vítězem finálového závodu se stal Michal Kovář z TJ Slavoj Banes Pacov. Do cíle doběhl ve spalujícím horku v čase 2:55:50 hodiny a zajistil si tak i prvenství v celé sérii.

Další místa v maratonu obsadili Jiří Rerych (AC Moravská Slavia Brno, 3:00:52) a Marek Procházka, vítěz z roku 2012 (Šumperk, 3:01:26 ).

V kategorii žen zvítězila Jana Cyrnerová (3:41:35 hod.) před Vandou Kadeřábkovou-Březinovou (3:50:34) a Danou Jiřičnou (4:00:16 ).

Součástí Zlatého maratonu byly i závody na kratších tratích.

Půlmaraton vyhráli Zdeněk Dokulil (1:19:47 hod.) a Barbora Nekolová (1:31:23), běh na 10 km pak Milan Cibík (40:30 min.) a Michaela Hajduková (44:14).

Vítěz maratonu Michal Kovář ovládl Zátopkův zlatý týden celkovým časem 3:48:54 hodiny a jako vůbec první muž se z výhry v sérii radoval už podruhé.

„Kovář vyhrál seriál poprvé v roce 2012, to se tehdy běhalo také v Praze. Získal tak doživotně právo startovat zdarma na všech závodech Zátopkova zlatého týdne i v dalších letech," uvedl Vlastimil Šroubek.

V kategorii žen stejnou výhodu získaly již Zlata Lukášková (vítězka 1. a 2. ročníku z let 2008 a 2009 ) a Jaroslava Pokorová, která seriálu kralovala dokonce čtyři roky po sobě (2010 až 2013).

Letos ale Pokorovou zradilo zdraví. Při maratonu si vytrvalkyně pořádajícího klubu poranila stehenní sval a ze závodu musela už po třinácti kilometrech odstoupit.

Čtyřnásobnou královnu série na trůnu vystřídala jiná plzeňská závodnice Vanda Kadeřábková – Březinová. Členka klubu SG Petřín se mezi vítězky zapsala celkovým časem 4:55:47 hodiny.

Kromě hodnotných cen si prvních šest mužů a žen v hlavních kategoriích vybojovalo právo startovat zdarma v příštím ročníku seriálu.

Vedle Kováře získali tento bonus Rerych, Kadlec, Dolejš, Bláha a Hostička. Z žen nebudou muset platit startovné spolu s Kadeřábkovou-Březinovou ještě Jiřičná, Bayerová, Kubičková, Schlosáriková a Rugovacová.