Čtyřkilometrové klání žen vyhrála v Radčicích posedmé v řadě sokolovská atletka Ivana Sekyrová a navíc časem 15:19 minuty stlačila o třináct vteřin traťový rekord. Ten držela spolu s jeho ustavitelkou Petrou Šmákalovou.

S minutovým odstupem za suverénkou závodu doběhla mladičká Carmen Beshirová z SK Zdice, třetí skončila Aneta Korjenková z plzeňské Škody.
Závod mužů na šest kilometrů ovládli ve středu mladí.

Z vítězství se po 21 minutách a 24 vteřinách radoval dvaadvacetiletý Jiří Voják. O devět vteřin zpět zaostal ještě o čtyři roky mladší Vlastimil Šroubek. Teprve třetí byl třicátník Pavel Procházka (AK Sokolov).

„S výkonem jsem relativně spokojen. Zámeček byl pro mě prvním ostrým závodem v sezoně. Zimu jsem promarodil a naplno trénuji teprve od nedávna,“ říkal v cíli Jiří Voják. „První kolo a půl odtáhl Marcel Beran, ale v takovém ostřejším kopečku u Zámečku jsem potom zrychlil. Nástup zachytil už jen Vlasta Šroubek a tomu jsem utekl v úvodu třetího okruhu,“ popsal člen domažlických Mílařů cestu k výhře. „Na Zámečku jsem startoval snad potřetí, počtvrté a ten úspěch mě těší.“

Zvlášť když u Vojáků se ten den slavil ještě další triumf. Souboj dorostenců totiž stejně jistě vyhrál Jiřího mladší bratr Martin.

A dvojnásobná radost vládla rovněž u Šroubků.

Mladší z Vlastimilů, věkem ještě junior, potěšil druhým místem mezi muži, otec – pětinásobný vítěz Zámečku uspěl mezi čtyřicátníky. „Kluk už mě poráží, ale o víkendu ve Stříbře to bylo jen těsně. A teď jsem měl v nohách ještě o nedělní desítku v Březnici víc,“ vysvětloval ostřílený matador cílové minus 1:30 minuty.

V kategorii padesátníků byl první Antonín Pospíšil (TJ Tlučná), mezi nejzkušenějšími pak Jiří Přibík z PSK Klatovy.

Vítězce se běželo dobře, tak držela tempo

Před pár lety ji trenér káral. Vidíš, kdybys přišlápla, mělas rekord, říkal tehdy Ivaně Sekyrové v cíli Zámečku. Ve středu ji mohl jen chválit.

Sedmý start, sedmé vítězství a k tomu rekordní výkon.

Čtyři kilometry, dva náročné okruhy za 15:19 minuty.

Předtím běžela Sekyrová v Radčicích nejrychleji 15:32 minuty. Stejně jako poprvé v roce 1998 Petra Šmákalová.

„Ten rekord jsem neplánovala, ale běželo se mi dobře. Mezičas po prvním kole byl slibný, takže jsme se snažila držet tempo a seběh do cíle už byl na krev,“ říkala osmatřicetiletá atletka, učitelka a trenérka. Ale také česká rekordmanka v hodinovce.

Potěšilo vás, že vám sedmá účast kromě dalšího vítězství přinesla i rekordní výkon?
Určitě. Ten kros mám ráda, a proto mě mrzelo, že jsem tuhle metu nedokázala předtím překonat. Teď to vyšlo.

Stihla jste zaznamenat, že před závodem vyhlásila útok na rekord halová šampionka na tři kilometry Květa Pecková?
Věděla jsem o tom a jen to zvyšovalo mou trému. Přemáhala jsem totiž následky nachlazení z úvodu sezony a nemohla trénovat, jak bych chtěla a jak bylo třeba. A Květa je ve formě.

Jenže těsně před startem napadl vir i Květu Peckovou a z vašeho souboje sešlo.
Květě přeju brzké uzdravení, ale když mi pořadatelé při prezentaci řekli, že nepřijede, něco ze mě spadlo. Možná zodpovědnost z výsledku toho avizovaného souboje.

Je pro vás dosažený čas potvrzením, že zdravotní potíže jsou definitivně zažehnány.
Snad ano, doufám. Nějaké zbytky rýmy ve mně asi jsou, ale lepší se to každým dnem.

Jak jste se chystala na Zámeček?
Od mistrovství republiky v krosu u Temelína, kde se už projevila nemoc, jsem jen poklusávala. Volně jsem chtěla běžet i půlmaraton v Praze, ale nakonec z toho byl čas pod hodinu dvacet. A až na závěrečné čtyři kilometry, které pro mě byly v tom protivětru kruté, jsem měla dobrý pocit. No a teprve o Velikonocích jsem si trochu přidala.

Konkrétně?
Běžela jsem desítku ve Stříbře, potom čtyřku ve Františkových Lázních, v pondělí nějaké rychlé pětistovky a v úterý jedenáct kiláků volně.

A jaký bude váš další závodní program a cíl?
Teď mě čeká pár menších závodů a v závěru dubna mistrovský půlmaraton v Plzni. A cíl? Chtěla bych medaili.