Sedmnáctiletý půlkařský talent z TJ Baník Stříbro vyhrál v Plzni-Radčicích 38. ročník Běhu okolo Zámečku, Velkou ceny G-teamu.

Davidík jen nedávno ovládl český šampionát v krosu mezi dorostenci a dobrou formu si přenesl i na náročný lesní okruh u Radčic.

O vítězství rozhodl svěřenec Alexandra Matulky teprve v posledním ze tří kol, když za sebou nechal i týmového kolegu Jašu.

„Čekal jsem, že vyhraje Tomáš (Jaša). Závod slušně rozběhl, ale udržel jsem se v závěsu, běželo se mi dobře a tak jsem v posledním táhlém stoupání před seběhem do cíle zkusil zaútočit. Vyšlo to,“ říkal v cíli vítěz.

Třetí skončil Tomáš Eisner (Pilsenman Club) a čtvrté místo si vybojoval bývalý triatlonista a olympionik Přemysl Švarc.

„Ve čtyři odpoledne jsem ještě seděl v kanceláři, po páté jsem dorazil na závod a za chvíli se běželo. Zkusil jsem se držet s nejlepšími, brzy jsem poznal, že to byla blbost. Oproti minulosti si jen tak pobíhám, takže to bolelo až do cíle,“ komentoval svůj výkon čerstvě dvojnásobný otec.

Mezi ženami zvítězila Barbora Suchá z AK Škoda Plzeň před Štěpánkou Šlechtovou (Atletika Klatovy) a Monikou Greinerovou (AK Škoda Plzeň). Rychlejší čas ale na trati 4000 metrů zaběhla v kategorii nad 40 let Petra Šmákalová ze Sokola SG Plzeň-Petřín (16:34 min.), jinak pětinásobná vítězka závodu.

V mládežnických kategoriích byli nejvíce vidět závodníci z Triatlonové akademie Plzeň, které na Zámeček přivedl bronzový z olympiády v Sydney a nyní trenér Jan Řehula.

Veřejný závod se na stejných tratích koná od premiéry v roce 1982. Letos ale nejspíš naposledy, a to kvůli stavbě západního okruhu, která zasáhne do prostoru startu a cíle. Třeba ale Zámeček přidá i 39. ročník.

Běh pro všechny podpořily Nadace 700 let města Plzeň a ÚMO Plzeň 7.

Výsledky Běhu okolo Zámečku, Velké ceny G-teamu: 6 km – muži: 1. Davidík 21:32 min., 2. Jaša 21:49 (oba TJ Baník Stříbro), 3. Eisner 21:54 (Pilsenman Club), 4. Švarc (AK Škoda Plzeň) 22:22, 5. Martin Černý (AC trial Plzeň) 22:53. Veteráni nad 40 let: 1. Kraus (Medi Profin) 24:03, nad 50 let: 1. Procházka (RMT) 26:04.

4 km – ženy: 1. Suchá (AK Škoda Plzeň) 18:06, 2. Šlechtová (Atletika Klatovy) 18:49, 3. Greinerová (AK Škoda Plzeň) 19:01, nad 40 let: 1. Šmákalová (Sokol SG Plzeň-Petřín) 16:34, 2. Naxerová (USK CS Plzeň) 21:16, 3. Kadlecová (LK Škoda Plzeň) 21:55.