S jistotou postupu do nadstavbové části skupiny čtvrtých až šestých týmů vstupovali hráči BK Lokomotivy Plzeň do posledního utkání základní části, které na domácí palubovce sehráli s Nymburkem B. „Do zápasu jsme tedy šli s tím, že nemáme co ztratit," přiznal jeden z hráčů Kamil Říha. „Nebyli jsme nervózní, protože ať už bychom vyhráli nebo prohráli, postup do skupiny jsme měli jasný," věděl Říha a ostatní.

Nymburk se posílil o dva hráče z A týmu (Martina Kříže a Matěje Svobodu), kteří Plzni hodně zatápěli. „Od úvodu se nám je nedařilo krýt a sami jsme měli problémy na obranné polovině, navíc jsme se těžko dostávali k volným střelám," litoval trenér David Zdeněk. „V tomto duchu se neslo prakticky celé utkání," dodal.

Hosté se tedy od začátku utkání drželi ve vedení, které po prvním poločase bylo dokonce třináctibodové. Plzeňští sice dokázali posléze snížit, ale na více už se nezmohli. „Díky našim chybám Nymburk dovedl utkání do vítězného konce. Chtěli jsme vyhrát, abychom získali větší pohodu. Tato porážka ale naštěstí nic moc neřeší," vysvětluje kouč.

„Byla škoda, že vždy, když jsme snížili, tak soupeř dokázal odpovědět. Jejich trojice Matěj Svoboda – Lukáš Steg-
bauer – Martin Kříž nám nastřílela hodně bodů, jsou to jejich opory," ví Kamil Říha, který v utkání zaznamenal deset bodů. „A to jim ještě chyběl Peterka," dodal.

Lokomotiva v průběhu utkání dokonce změnila obranný styl na zónovou defenzivu. „Ale ani to nám na obrat v utkání nestačilo. Nakonec jsme tedy prohráli dvanáctikošovým rozdílem," mrzelo Říhu po zápase.

Trenér Zdeněk alespoň dal prostor co nejvíce hráčům. „Chtěl jsem je dostat do rotace, aby byli v tempu. Šanci dostali i mladí kluci. Na tomhle je třeba pořád pracovat," zdůvodnil plzeňský lodivod své kroky.

Plzeňané se tak nyní mohou připravovat na nadstavbovou část. Dostali se do skupiny čtvrtých až šestých týmů z obou skupin. Utvoří tedy tabulku s Litoměřicemi a GBA, z druhé skupiny se připojí Pardubice, Zlín a Brno.

Lokomotivu čeká celkem šest utkání. S týmy z druhé části soutěže se utká doma i venku, do tabulky se navíc budou započítávat výsledky ze zápasů s Litoměřicemi a GBA. V nich nasbírala Lokomotiva celkem šest bodů. Začínat se bude za dva týdny.
„Chceme skončit co nejlépe, jde totiž o lepší výchozí pozici do play-off," vysvětluje David Zdeněk. „O to se bude bojovat. Je tu pořád možnost hrát první kolo play-off na domácí palubovce, což by bylo velice výhodné," je si vědom trenér plzeňských basketbalistů.

„Těšíme se na to, budou to úplně jiné zápasy," říká Kamil Říha. „Pardubice doteď v První lize nehrály, takže za ně zcela jistě nastoupí nějací mladí hráči, co jinak hrají v NBL. Od Brna se dá očekávat to samé, se Zlínem už se známe. Určitě to budou zajímavé zápasy a všichni se na ně těšíme," dodal.

Michal Belšán