V závěru sezony čekají českou házenkářskou reprezentaci mužů jednyz nejdůležitějších zápasů. Dnes od 20.00 hodin v Plzni (vysílá ČT sport) a v úterý v Permu se utkají s Ruskem v play-off kvalifikaci o mistrovství světa 2019. Mužstvo, které lépe zvládne dvojzápas, si zajistí účast v Německu a v Dánsku. „Hraje se o hodně. Myslím si, že na mistrovství Evropy jsme ukázali svoji sílu. V Plzni byla vždycky super atmosféra, takže doufám, že dorazí hodně fanoušků,“ říká odchovanec plzeňské házené a český reprezentant Roman Bečvář, hrající druhou bundesligu za HC Elbeflorenc 2006.

V jakém rozpoložení jste přijel na reprezentační sraz?
V sobotu jsem ještě hrál německou soutěž, takže jsem byl na pondělním tréninku reprezentace unavenější. Nicméně musím říct, že jsem se zpátky domů do Plzně těšil. Na srazy národního týmu se vždycky těším, takže jsem hodně namotivovaný.

V jaké jste formě před klíčovým dvojzápasem?
Výkonnost má stoupající tendenci. Do Elbeflorenc jsem z Lipska přicházel zraněný, měl jsem problémy s kotníkem. Musel jsem se do toho dostávat a postupem času jsem zase začal hrát 60 minut. Teď na konci sezony jsem rád, že jsem se opět dostal na úroveň, kterou jsem vždycky odváděl každou sezonu.

Ze zápasu Nýřany - Podlázky, kterého se hrálo před necelými dvěma týdny.
Nýřany vybojovaly postup mezi nejlepší čtyři celky

Jak byste charakterizoval ruského soupeře?
Ruská házená má za sebou hodně úspěchů, ale v poslední době jich tolik neměla. Ruský tým je strašně silný, tvoří ho kluci, kteří hrají Ligu mistrů. Možná až na jedno křídlo to jsou hromotluci od 198 centimetrů. Myslím si, že budou hodně silovým mužstvem.

Jak na ně vyzrát?
Určitě budou proti nám hrát zase obranný systém1-5. Rozhdující bude bojovnost, protože Rusové jsou takoví, německy bych to řekl eiskalt – ledoví, ledově klidní. Pokud dokážeme hrát dobře v defenzivě, vyrážet do rychlých protiútoků a rvát se o každý balon, tak proti nim máme šanci.

Máte zkušenost s někým z ruských hráčů?
V kádru mají hráče z bundesligy. Ruský tým je podobně složený jako náš, tedy mladí házenkáři doplnění zkušenými. V Kataru jsme je porazili, ale od té doby změnili trenéra.

Zatímco kvalifikace o mistrovství Evropy zvládáte, tak ty o mistrovství světa ne. Je velká vůle to zlomit?
Takhle nesmíme přemýšlet. Musíme myslet na to, že je to kvalifikace, kterou chceme vyhrát. Když budeme mít v hlavě nezdary, tak to bude těžké. Jsme nastavení na postup a nic jiného nás nezajímá.

Domažlice B - Rokycany 3:2 (2:2).
Chodové porazili Rokycany a slaví zisk krajského poháru