Cíl, udržet se v extralize, výrazně překročili: postoupili až do finálových bojů o titul mistra republiky a i přes smutek, který jim přinesla konečná čtvrtá příčka, mohou hráči Startu VD Plzeň Hynek Štěrba a Ondřej Kydlíček svoji bilanci spokojeně uzavřít.

Třetí pozice v národním žebříčku pro účast ve Světovém poháru 2011 jim totiž vynesla i pozici náhradníků pro listopadový světový šampionát v sálové cyklistice. Ten proběhl v německém Stuttgartu.

Západočeši kryli záda prvnímu českému páru Jiří Hrdlička – Radim Hasoň.

„Být na takové vrcholné akci je prvotřídní zážitek, ať se jedná o jakýkoli sport. Každému bych takovou účast přál,“ uvedl Hynek Štěrba.

„Už jsme tam nebyli jako obyčejní fanoušci. Naopak jsme pocítili nějakou nervozitu navíc. Hrozilo totiž, že budeme muset před zaplněnou halou naskočit do zápasů. Bylo to ohromné,“ souhlasil Ondřej Kydlíček.

„Určitě účasti nelitujeme, zatrénovali jsme si z nejlepšími. Viděli jsme, jak se špičkoví hráči připravují a že až tak velký kus nám k nim nechybí,“ podtrhl mladší z plzeňské dvojice.

„Jen tomu chybělo z české strany ono medailové cinknutí,“ sdělil Štěrba.

Česká reprezentační dvojice obsadila konečnou čtvrtou příčku.

Štěrbu poněkud zklamal herní projev většiny týmů.

„Hrálo se hodně na obranu. Každý se bál udělat chybu, místy to bylo až urputné bránění. I v situaci, kdy hráč mohl střílet, tak raději přihrával. Navíc všichni vyznávali podobný styl. Dozadu se hrálo i za cenu zdržování hry. I trestný úder týmy rozehrávaly dozadu. Více by se mi líbilo, kdyby byla hra otevřenější,“ popsal šampionát Štěrba.

„Velmi dobrý byl sedmnáctiletý rakouský brankář. A i náš Hrdlička byl úžasný. Předváděl krásné zákroky a držel hru naší dvojice. Jeho klid rozhoduje zápasy. Dokáže v pravý čas vystřelit a v bráně nezazmatkuje,“ všiml si plzeňský hráč.

Jinak bylo mistrovství z pohledu obou Plzeňanů perfektně připravené.

„Klobouk dolů před německými pořadateli, umějí takovou akci udělat. V hledišti se tísnilo šest tisíc lidí, atmosféra byla asi taková, jako v Plzni na hokeji při play off. Diváci vyvolávali jména svých hráčů,“ popsal Hynek Štěrba.

I když ve spojení s krasojízdou byl šampionát z pohledu kolové časově hodně roztahaný.

„Před každým zápasem jsme se s Hrdličkou a Hasoněm deset patnáct minut rozehrávali. Zatrénovali jsme si docela dost. Jen jsme si představovali, že si zahrajeme třeba s náhradníky dalších týmů, ale na to nebyl čas,“ poznamenal Štěrba.

Pro zemi, která se pyšní dvaceti duhovými tituly bratrů Pospíšilových a dalšími triumfy jejich následovníků včetně páru Hrdlička – Hasoň, je čtvrté místo podruhé za sebou varováním.

„Špičku tvoří vyrovnaná čtyřka Německo, Rakousko, Švýcarsko a Česká republika,“ vysvětlil Kydlíček.

„O úspěchu a neúspěchu rozhodují maličkosti. Soupeři byli o něco zarputilejší a poslední zápasy tím urvali. Ale bylo to hodně vyrovnané a mohl vyhrát kdokoli,“ mínil Kydlíček.

„Pomalu ovšem taháme za kratší konec,“ varuje Štěrba.

„Třeba v Německu je totiž nesrovnatelně těžší konkurence. Jejich hráči si účast na mistrovství musí doslova vydřít. A u nás? Mistři republiky Šmíd se Skotákem se účasti vzdali, a tak reprezentovali stříbrní,“ doplnil.

Další boj o světové medaile, který proběhne za necelý rok v Japonsku, je ovšem daleko.

Termínově i vzdáleností. Štěrbu s Kydlíčkem zajímá současnost. Už za pár dnů je čeká start nové sezony. Hodně težké sezony.

Vedle extraligy se totiž představí i ve zmiňovaných turnajích Světového poháru.

„Bude to rok pravdy, který ukáže, na co máme,“ vědí oba plzeňští hráči.

Obhájit letošní pozice určitě nebude lehké, ale vidina zatím nesplněného medailového snu z domácího šampionátu či další reprezentační zážitky jsou lákavé.

„Účast ve Stuttgartu byla pro nás obrovská zkušenost a super zážitek. A samozřejmě motivace,“ potvrdil Ondřej Kydlíček.

Starty Startu

Rok 2010
Extraliga: nováček, 3. místo po dlouhodobé části
Mistrovství ČR: 4. místo
Národní žebříček pro nominaci na SP 2011: 3. místo

Rok 2011
Extraliga: čtyři turnaje zákl. části (v Plzni se hraje 30. dubna)
Světový pohár: pravděpodobně tři turnaje z osmi konaných (4x Německo, 2x Švýcarsko, 1x ČR a Malajsie)