Republikové závody žactva probíhaly na tratích v areálu Vodník u Vimperku a Kamila Peštová už v kvalifikaci na trati dlouhé 800 metrů deklasovala zbytek startovního pole rozdílem čtyř sekund.

V nervózním semifinále, z něhož do finále pronikly jen čtyři nejlepší, se sice Kamila dostala do kolize s jednou ze soupeřek, přesto si jistě kontrolovala postup.

Ve finále pak naplno potvrdila své rychlostní předpoklady a suverénně si dojela pro vítězství, když za sebou nechala i jmenovkyni Danielu Peštovou.

„Jde jen o shodu příjmení,“ potvrdil otec a trenér vítězky Petr Pešta z rodu, v němž se běh na lyžích dědí. Navíc se k k tomu už nějaký ten pátek přidávají závody na koloběžkách.

Zatímco v koloběžkových soubojích je Kamila ostřílenou závodnicí a třeba loni si na mistrovství Evropy vybojovala tři zlaté medaile, v běhu na lyžích je v Českém poháru nováčkem.

„Republikový pohár se otvírá až pro starší žactvo,“ vysvětlil Pešta.

Že to na lyžích umí, přesvědčila studentka Sportovního gymnázia v Plzni i následně v individuálním pohárovém závodě volnou technikou.

Na trať vyrážela Kamila Peštová se žlutým číslem vedoucí závodnice a svou formu potvrdila čtvrtým místem, když ve vyrovnaném závodě těsně zaostala za medailovými pozicemi.

„I umístění na pódiu pro šestici nejlepších je pro běžkařku z Plzně skvělé,“ ocenil Petr Pešta.

Český pohár staršího žactva (Vimperk), sprint klasicky na 800 m: dívky (roč. 2007): 1. K. Peštová (USK CS Plzeň), 2. D. Peštová (Ski klub Jablonec). 3. Bauerová (Skuhrov nad Bělou). Kluci (roč. 2006): 1. Bouška (Sokol Stachy), … 6. Svoboda (SC Plzeň).

Závod volně: dívky (2007, 1,5 km): 1. Pátková (LK Slovan K. Vary) 4:04,6, … 4. K. Peštová (USK CS Plzeň) -6,1 s. Kluci (2006, 3 km): 1. Janeček (Nové Město n. M.) 7:03,0, … 8. Svoboda (SC Plzeň) -39,5. (