U jména sportovního lékaře, ale také plavce a vodního pólisty z Plzně svítí ročník narození 1941.

V cíli za to borec, který jen nedávno na Světových hrách lékařů ve slovinském Mariboru vybojoval čtyři bronzové medaile (v plavání a v kategorii nad 70 let), sklízel zasloužený obdiv.

Trať 0,3 km plavání, 10 km cyklistiky v terénu a 3 km běhu zvládl Jaroslav Novák za hodinu, osm minut a 20 vteřin. „Celkem jsem spokojený," zhodnotil výkon nejstarší účastník triatlonu.

Den předtím fandil v závodě Českého poháru dceři Evě Potůčkové a užil si s ní bronzový úpěch.

To vás asi potěšilo?
Samozřejmě. Ale radost mi dělají všechny děti. I starší Šárka, která byla rovněž výbornou plavkyní a později atletkou, i nejmladší Jakub, který se zase vrhl na běžecké lyžování.

Vy jste byl v osmdesátých letech u Železného muže, jednoho z prvních triatlonů u nás. Co jste si o nově se rodícím trojboji myslel?
Spolu s pár dalšími kolegy lékaři jsem byl přesvědčen, že jde o perspektivní sport, v přírodě, navíc pro lidi prospěšný a snažili jsme se pro to najít argumenty. Naše měření následně ukázala, že závody typu Ironmana sice pro organismus představují velkou zátěž, ale trénovaný jedinec se dokáže rychle zotavit.

Takže jste neměl obavy o účastníky prvního závodu, který 13. června 1981 u Plzně zorganizoval Václav Vítovec?
Pokud byli zdraví a věnovali se nějakému sportu, tak ne. Navíc tehdy nešlo o závod jako takový, ale o to dokončit 2 km plavání, 200 km cyklistiky a 20 km běhu do 24 hodin.

Obešlo se to bez problémů?
Šlo o začátky, akci však dokončila většina ze startujících. Voda v Hracholuské přehradě byla tehdy studená, takže řada účastníků při plavání prochladla a k zahřátí volila nejrůznější způsoby. Třeba zalézt na čas pod duchnu. Mezi disciplínami šli závodníci na oběd, měřil se totiž čistý čas na trati. To vše je z dnešního pohledu úsměvné, ale tehdy vše začínalo.

Nadchl jste pro triatlon
i dceru?
Ne. Děti jsme ale s manželkou od malička vedli ke sportu, zpočátku k plavání. A protože v té době se konaly nejrůznější dětské triatlony, tak jsme je vyzkoušely. To, že si Evina nakonec vybrala triatlon, bylo ale jen její rozhodnutí.