„Představu, kudy by okruh měl vést, jsem měl. Teď jsme si jen s tátou (František Raboň starší je někdejší vynikající dráhař a poté trenér, pozn. autora) byli zvolené cestičky projet, aby bylo možné trasu pozměnit, případně upravit," vysvětluje Raboň mladší, loni ještě profesionální cyklista.

Svou bohatou závodní kariéru ale výborný silničář a biker v 31 letech uťal a vrhl se do podnikání. V roli organizátora ho čeká premiéra.

„Dělám to pro dobrou věc. Výtěžek ze závodu půjde na konto dětského stacionáře Centrum Hájek," prohlašuje plzeňský rodák.

Zároveň sleduje Tour de France a včera se radoval z vítězství Zdeňka Štybara v šesté etapě závodu.

„Štyby (Štybar) dokázal famózní věc. Vyhrát etapu na Tour je skvělý úspěch, parádní kousek," chválil Raboň bývalého spolujezdce z týmu Ettix – Quick Step.

Letos jste měl možnost se poprvé osobně zúčastnit startu Staré dámy. Jak na vás úvod grandiózní akce zapůsobil?
Užíval jsem si ten mumraj, natěšení fanoušků i napětí mezi jezdci. O to víc, že do Utrechtu jsem necestoval jako závodník, ale přivedla mě sem obchodní jednání. Bylo fajn všechno sledovat bez nervů. Dost jsem si jich užil na Giru, na Vueltě a teď jsem si mohl všímat i věcí, které mi předtím unikaly.

Vtáhla vás atmosféra Tour? Je v něčem jiná než třeba na zbývajících závodech Grand Tour?
Nemyslím si. Španělská Vuelta není možná tak divácky sledovaná, ale zase tu vládne větší pohoda. No a Giro je
 s Tour srovnatelné. Je to podobný blázinec, jen jednou je vše zabarveno do růžova a podruhé do žluta. Snad jen tím, že Tour je přece jen úplně nejvýš, tak pro závodníky je boj ještě úpornější a vypjatější.

To potvrdily úvodní etapy v Nizozemsku a v Belgii. Co jste jejich divokému průběhu říkal?
Situací v pelotonu míchaly vítr, jízda po kostkách i pády, takže pro diváky šlo, snad
s výjimkou těch pádů, o atraktivní podívanou. Rozhodně nejde jen o nějaký úvod na rozjetí. Takže jsem spíš litoval jezdce, kteří dřeli ještě víc než normálně. A to mají ty největší lahůdky – Pyreneje
a Alpy ještě před sebou.

Pětkrát jste startoval na Giru, dvakrát na Vueltě, ale účast Tour vám v kariéře unikla. Nerozbušilo se teď na startu Staré dámy vaše srdce závodníka?
Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale ne. Že bych si říkal, ještě do toho šlápnu a třeba se objevím na Tour, tak to ani náhodou. Za ty roky v profipelotonu jsem se vyzávodil tolik, že mi to nechybí. Ale bylo fajn se v dějišti Tour potkat s pár kluky, s nimiž jsem závodil. Třeba s Johnem Degenkolbem, André Greiplem nebo Adamem Hansenem.

V televizi spolukomentujete přenosy z Tour. Baví vás to?
Bavit by to mělo hlavně diváky. Jsem rád, že jsem pozvánku do televize dostal,
a v průběhu Tour se ve studiu ještě objevím. Tuším, že hned v neděli při týmové časovce. Jde o zajímavou zkušenost
a nedělá mi problém komentovat dění na trati. Ještě nedávno jsem byl součástí toho krásnýho cirkusu, takže většinu jezdců dobře znám.

Vítěz Tour sklízí značnou porci slávy. Ukázaly první dny, kdo by mohl opanovat 102. ročník prestižního závodu?
Dál sázím na Alberto Contadora se silným týmem za zády. Stáj Tinkov – Saxo zatím snad s výjimkou výjezdu na Mur de Huy nic nepodcenila. Zvládá nervózní dění
v pelotonu, nechybí u důležitých momentů. Vpředu jezdí 
i lídr Contador, čímž eliminuje hrozbu kolizních situací. Velké hory se ale teprve blíží
a tam vzrostou zase šance Frommea nebo Quintany.

Jmenoval jste největší esa závodu, ale co nějaký černý kůň – tip na nečekaného vítěze?
Výborně si vede Tejay van Garderen, tak třeba on. Ale Tour je na začátku a bude ještě dlouhá. Třeba další silný závodník Thibault Pinot, letos vítěz Kolem Švýcarska, už pětkrát spadl, což vám na pohodě nepřidá. Potřebujete 
i štěstí.

Prosazují se i čeští cyklisté
v čele ze Zdeňkem Štybarem. Může podle vás někdo z nich promluvit výrazně do celkového pořadí?
Štyby dokázal famózní věc, ale vůbec všichni naši kluci, 
i Roman Kreuziger, Leo König a Bártič (Bárta), byli zatím hodně vidět. Jenže nevěřím, že někdo z nich vydrží po třech týdnech v elitní desítce. Což je daň roli, kterou ve svých týmech mají. Pracují pro své lídry a pro ty utrácejí síly. Ale samozřejmě bych se rád mýlil.