Plzeň – Dál platí, že v plzeňském Sport Clubu vyrůstají vynikající běžci na lyžích – reprezentanti. Hned tři borci z této líhně se ukáží na nadcházejících olympijských hrách v Pchjongčchangu. K ostříleným olympionikům, účastníkům her ve Vancouveru i v Soči, Martinu Jakšovi (nyní Dukla Liberec) a Aleši Razýmovi, přibyla premiérově Kateřina Beroušková. Šestadvacetiletá rodačka z Postřekova na Domažlicku píše zvláštní příběh.

Bývalá atletka běhá na lyžích vrcholově šest let a stále se zlepšuje. Před dvěma lety jela Beroušková poprvé Světový pohár, loni byla nejlepší Češkou na mistrovství světa v Lahti a teď na jihu Koreje vstřebává atmosféru olympijských her. „Všechno je pro mě nové, zvláštní a zároveň nádherné,“ svěřila se závodnice. Přesto ještě před sezonou si mohla o startu na olympiádě nechat jen zdát. Tvrdohlavá Chodka se totiž vzepřela svazu. Nechtěla opustit Sport Club a vzdát se podpory trenéra a zároveň přítele Vladislava Razýma mladšího.

„Ač jsem zvolila složitější cestu, tak se ukázalo, že se dá kvalitně přípravit různým způsobem. Což je pro mě satisfakce. Už proto, že jsem nejela úvodních sedm podniků Světového poháru a musela bojovat o to, abych se na svěťák vůbec dostala. Ale úvod sezony mi vyšel a moje výkony šly stále nahoru,“ řekla Deníku usměvavá tmavovláska.

Předseda ČOV Jiří Kejval, primátor Ostravy Tomáš Macura, česká sjezdová lyžařka Kateřina Pauláthová a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák si ve čtvrtek 1 února prohlédli aktuální stav příprav v Olympijském festivalu v okolí Ostravar Arény.
S Deníkem zdarma na Olympijské festivaly. Kupte si pondělní noviny s přílohou

Poslední dny před odletem na hry prožila Beroušková s přítelem v Chotíkově u Plzně. „Během sezony jsem zvyklá, že žiju v tašce, tedy jen s tím, co si zabalím. Teď přibyla olympijská výbava. Je pěkná, jen si člověk musí na tolik nových věcí zvyknout,“ okomentovala lyžařka přípravy na cestu do Koreje. Nedělala ani nějaké rituály k naklonění Štěstěny. „Na to mě neužije. Ve stopě si stejně musím pomoct sama,“ říkala.

A jaké zásadní pokyny ji před odletem udělil trenér? „On toho moc nenamluví,“ usmívala se Kateřina. Úvodní závod na olympiádě – skiatlon – ji čeká v sobotu desátého února. „Do té doby si snad osahám tratě a vstřebám časový posun, což mi zatím moc nejde,“ vzkázala. „Ale těším se. Na skiatlon i na další závody. A pokud by mi vyšel čas, ráda se půjdu kouknout na biatlon.“

Doma jí budou fandit blízcí – mladší sestra Barbora, rovněž běžkyně na lyžích, a pochopitelně trenér. „Kačka může zajet slušný výsledek ve všech distančních závodech, ať už to bude skiatlon, desítka nebo třicítka na závěr,“ prohlásil mladší ze sourozenců Razýmů, který bude na dálku držet palce také bráchovi Alešovi. Konečně na běžkách úspěšné závodili i oba rodiče Vladislav a Hedvika Razýmovi nebo strýc Pavel. „Pracuji z domova a můžu si upravit program tak, abych Kačku viděl v přímém přenosu. Budou to ale nervy,“ říkal Vladislav, který trenérské geny zdědil po otci.

Společným úsilím se vysokoškolačka běhající na lyžích protlačila do české špičky. Myšlenka o startu Kateřiny na olympiádě se ale rodila postupně. „V roce 2003 měla Kačka první medaili z domácího mistrovství, další rok ho vyhrála, pak titul obhájilaa jela na světový šampionát. Teď udělá další krok,“ prohlásil Vladislav Razým.

Andreas Ivanschitz zná rakouský fotbal. V neděli si zahraje proti krajanům.
Střelecky namlsaná Viktoria jde na rakouský SV Ried