O nadcházejícím víkendu se ve sportovním areálu Ski&Bike Špičák uskuteční nejvýznamnější podnik letošní downhillové sezony v Česku – národní mistrovství. Domácí sjezdový šampionát se v oblasti železnorudského Špičáku koná premiérově. Zároveň jde o druhý z celkově tří podniků letošního Českého poháru v downhillu, který po letech půstu zažívá svoji renesanci.

Kromě kompletní domácí špičky se tak na startu očekává i velká účast zahraničních bikerů. Především z okolních zemí – Německa a Rakouska či Slovenska, protože se závod jede jako open.

Pořadatelé navíc umožní účast i jezdcům bez licence, takže na 1750 metrů dlouhé trati Struggle, s převýšením 320 metrů se v celkem osmi kategoriích včetně nejprestižnější elite očekává účast okolo 200 bikerů.

Zatím se jich přihlásilo více než sto, ale vzhledem k tomu, že zaregistrovat se mohou až do sobotního dopoledne, účast bude určitě ještě vyšší. „Už nyní je skoro třetina přihlášených ze zahraničí a mezi nimi i dvě naprostá esa z Německa, která v minulosti na Špičáku sbírala tituly v iXS European Downhill Cupu – Johannes Fischbach a Sandra Rübessamová,“ říká Jan Kasík z pořádajícího Ski&Bike Špičák.

Síly s nimi v elitních kategoriích změří česká špička – jmenovitě například Stanislav Sehnal, Matěj Charvát či tým Kellys s Antonínem Králem, loni nejlepším Čechem v iXS právě na Špičáku (páté místo). Mezi ženami pak například Dominika Durčáková. Titul mistra ČR získá vždy nejrychlejší jezdec/jezdkyně v dané kategorii s platnou licencí Českého svazu cyklistiky. Do pořadí závodu ale nejspíš promluví právě zahraniční bikeři.

„Vzhledem k světové pandemii, která narušila i seriál iXS Downhill Cupu, je český šampionát ve spojení s podnikem národního poháru a open charakterem akce i pro zahraniční a nelicencované bikery vrcholem downhillové sezony nejen u nás,“ potvrzuje Kasík.

Parádní adrenalinovou podívanou si diváci opět užijí zdarma, protože vstupné se na Špičáku nevybírá.

Diváci se na nejatraktivnější místa dopraví lanovkou, která je vyveze na vrchol Špičáku k tamní rozhledně. Další tratě zdejšího bikeparku jsou pak normálně otevřeny pro veřejnost, stejně jako lanovka bude přepravovat i běžné turisty / cyklisty.

Časový harmonogram závodu: sobota: 10.00 – 18.00: volný trénink, 9.00 – 13.00: registrace a přihlášky pro všechny kategorie. Neděle: 9.00 – 10.30: volný trénink, 11.00: semifinálové jízdy, 13.30: finálové jízdy.