V pátečním duelu na palubovce Ervěnic zvítězili 3:1, v sobotní domácí odvetě hladce 3:0 a obsadili tak v tabulce konečné jedenácté místo, které jim zaručuje účast v baráži o udržení. Jejich soupeře pak čeká přímý sestup do druhé ligy.

VK Ervěnice – USK Slavia Plzeň 1:3 (19, -13, -21, -21)

Série o zachování šance na udržení se v první lize, tak by se mohlo nazvat druhé kolo play down. Vítěze bude čekat v dubnu ještě kvalifikace s vítězi tří skupin druhých lig. Do utkání vstoupili lépe domácí, kteří hráli uvolněně a těžili z křečovité hry hostů, kterým se nedařil příjem podání a z toho vyplýval slabší útok. Do dalšího průběhu zápasu provedl trenér Plzně Miloslav Roušal tři změny v sestavě a na hře týmu to bylo hned znát. Plzeňané poté vyhráli tři sety v řadě a celkem v poklidu dovedli zápas k vítězství.

„V úvodním setu se nám nedařilo vůbec nic, nezablokovali jsme, nepřihráli jsme, prostě všechno bylo špatně. Po změnách v sestavě jsme se zlepšili, ale k optimálnímu výkonu to mělo ještě daleko. Nicméně jsem rád, že jsme utkání zvládli a získali tak v sérii důležitý první bod," řekl k utkání plzeňský kouč Roušal.

USK: Holan, Bican, Kouba, Ekstein, Hrubý, Šebek, libero Utler. Střídali: Kvarda, Brabec, F. Kupilík.

USK Slavia Plzeň – VK Ervěnice 3:0 (11, 26, 20)

Hosté přijeli k odvetě do Plzně jen s osmi hráči bez libera a blokařů, takže zápas byl jednoznačnou záležitostí plzeňských vysokoškoláků. Pouze ztráta koncentrace ve druhém setu vyústila ve vyrovnanou koncovku, kterou ale zvládli lépe domácí. „Byli jsme lepší ve všech činnostech a po zásluze vyhráli, ale hosté na mě působili odevzdaným dojmem, což nám naší situaci ulehčilo," konstatoval po jasném vítězství trenér Roušal.

Sestava: F. Kupilík, Bican, Ekstein, Šebek, Hrubý, Endres, libero Utler.

Plzeňané skončili na jedenáctém místě prvoligové tabulky a v dubnu je bude čekat kvalifikace o udržení. Z důvodu snižování počtu účastníků v extralize ale do první ligy postoupí pouze její vítěz. O konečné podobě kvalifikace a jejích účastnících bude jasno až po skončení druhých lig, tj. koncem března.