Na jaře je však ještě čeká velký boj, na účast v play off si brousí zuby i další týmy. O zhodnocení odehrané části sezony, přípravě a plánech do druhé poloviny soutěže jsme požádali kapitána týmu Petra Kvardu.

S jakými cíli jste vstupovali do letošní sezony, k jakým změnám došlo v kádru mužstva?
Náš cíl byl jasný a stejný jako vloni, zachránit se v první lize. Odešel nám nejlepší hráč Zbyněk Parkán a na jeho místo se vrátil z MFF Praha Michal Kouba. Dále jsme nově získalil na post diagonálního hráče Josefa Bicana z Karlových Varů. Už v průběhu sezony přišel z Proseka Praha blokař Jiří Endres a ještě jsme se z důvodu množících se zranění před Vánoci dohodli s Duklou Liberec na střídavém startu plzeňského odchovance Jakuba Krause.

Které zápasy se vám vydařily, ve kterých tým naopak zůstal za očekáváním?
Nejlepší zápasy jsme odehráli asi ve Starém Městě (výhra 3:1) a v Liberci s juniorskou reprezentací (výhra 3:0), kterou jsme dokázali jako první v soutěži porazit. Mezi a velmi cenné výhry řadíme i domácí vítězství nad béčkem Benátek a Kladnem, oba týmy jsou v první pětce, což svědčí o jejich kvalitě. Naopak nám vůbec nevyšel zápas v Praze s MFF, kde jsme hladce prohráli a zklamali jsme v Hradci Králové (porážka 2:3), kde jsme měli vyhrát. Doufáme, že nás tato ztráta nebude v konečném účtování mrzet.

V čem je síla mužstva, kde má na druhou stranu slabiny?
Máme celkem dobrý a rychlý útok středem i obranu na síti a příjem podání. Naopak největší rezervy máme v taktice a ve hře v poli.

Jak jste dosud spokojeni s průběžným umístěním v tabulce?
První liga, zejména od šestého místa níž, je velmi vyrovnaná. Měli jsme dobrý vstup do soutěže, ale poté jsme se začali tabulkou propadat. Nyní jsme osmí, což bychom před soutěží brali, ale po tom dobrém začátku jsme trochu zklamáni. Nicméně máme vše ve svých rukou a doufáme, že se po základní části v té vytoužené osmičce udržíme.

Kteří hráči byli v první části sezony oporami mužstva?
Sázíme spíš na kolektivní výkon než na individuality. Pro nás je důležité, aby všichni zahráli minimálně svůj standard, pak můžeme pomýšlet na vítězství. Nepostradatelný je pro nás ale blokař Hrubý, který je velmi cenný zejména při obraně na síti a v útoku. Velmi dobře se uvedl Bican, který šel pak ale s výkonností dolů. V posledních zápasech nám velmi pomohl mladý Kraus, zejména na útoku. Dobré výkony předvádí na liberu Utler a vše řídí nahrávač Kupilík. Trošku nás letos brzdí zdravotní stav hráčů, pořádně ještě nehrál Davídek ani Marek, těžkou angínu měl Kouba, všechno stěžejní hráči našeho týmu. S nimi bychom byli silnější, ale i tak máme kádr dostatečně široký.

Na co se chcete v přestávce v trénincích především zaměřit?
Máme týdenní vánoční pauzu a pak začneme zase pilovat zejména mezihru a podání, kde máme největší rezervy. A určitě si budeme muset trochu obnovit fyzičku, abychom v náročných zápasech vydrželi se silami až do konce.

Jaké jsou vaše cíle pro druhou část sezony?
Do konce základní části chybí čtyři zápasy a my chceme udržet osmé místo zaručující postup do play off a tím i prvoligovou příslušnost pro příští sezonu. Mělo by nám stačit 2-3x vyhrát, což ze čtyř zápasů vypadá jako těžký úkol, ale při pohledu na soupeře to je reálné. O tři postupová místa se perou čtyři týmy, my však věříme, že potřebné zápasy zvládneme. Kdyby se nám postup do play off podařil, tak tam si už žádné konkrétní cíle nedáváme. Pokud však skončíme po základní části mimo play off, tak bude těžké zvládnout série play down. Jak Rakovník, tak i rezerva Brna disponují extraligovými hráči, a ti, když se sejdou, tak dokáží porazit v první lize každého. My si však věříme a chceme si vybojovat prvoligovou jistotu co nejdříve.