Vítězem základní části moravské skupiny byl právě Sokol Bučovice s osmnácti body následovaný Teslou s body sedmnácti, což byli oproti třetí Plzni v „české“ skupině papírově silnější soupeři. Plzeň, postižena částečně marodkou a částečně pracovními povinnostmi některých hráčů, musela vyrazit „na výlet“ v počtu sedmi hráčů, navíc bez přijímajících smečařů, takže neměla ani jednoho náhradníka v případě zranění.

Možná právě pro nízký počet hostí podcenilo v pátek večer své soupeře domácí Brno. Plzeň posílená exreprezentantem a hráčem jedné z nejlepších lig světa, francouzské ligue A, Davidem Konečným, nastoupila do zápasu bez bázně a hany a od prvních balónů udávala vývoj hry. Brněnský nahrávač se snažil o rychlou hru převážně po kůlech, kterou se ale dařilo úspěšně bránit jak na síti, tak i v poli, a naopak plzeňské ofenzívě se dařil trhat brněnský blok, čímž byl útok snazší. Nutno podotknout že i v případě bodové nahrávky z pole, která se po těžkém zvednutém balonu dohrává obvykle přes hlavní kůl, se hostům dařilo skórovat i přes brněnský dobře semknutý trojblok.

Třemošná (na archivním snímku v modrém) získala o víkendu dva body. Kaznějov vyšel naprázdno.
VIDEO: Třemošná udolala rezervu Sokolova. Kaznějov nestačil na béčko Klatov

První set tak ovládli hosté. Napínavější průběh nabídla druhá sada, kdy se po celou dobu více dařilo domácím a až v koncovce se Plzni podařil famózní obrat z 21:16 na 25:23. Po celou třetí sadu Plzeň vyšla z tempa, domácí začali tlačit servisem a pro dva univerzály, kteří hráli výjimečně na smečařském postu, bylo problémem tvrdý servis zkrotit. S nepřesným příjmem se tak zhoršila i razance útoků, který se podařilo Brnu ubránit. Třetí set tak získali domácí.

Až čtvrtý set rozhodl o vítězi, kdy si hosté vybudovali příjemný náskok a poctivě ztrátovali až do koncovky setu, kdy se Brnu podařilo srovnat skóre a zdramatizovat tak poslední míče sady. Plzeň však dokázala za stavu 25:25 zvednout těžkou smeč domácích, složit přes pravý kůl a vzápětí po svém servisu nekompromisně zablokovala brněnského smečaře na hlavním kůlu, čímž vyrovnanou koncovku ukončila.

Plzeň (na snímku v bílém) oplatila Chomutovu porážku z prvního zápasu
Lokomotiva vysoko zdolala Chomutov a oznámila posilu

Tesla Brno – USK Slavia Plzeň 1:3 (-20,-23,18,-25)

Následně čekaly na plzeňské volejbalisty Bučovice, což jsou vítězové moravské základní části. Navíc hrají v tělocvičně základní školy, která pro nízký strop vytváří nehostinné podmínky všem ostatním účastníkům první ligy. V kombinaci s dobrým servisem si domácí zajistili několik bodů z podání. Nízký strop ztěžoval práci i plzeňskému nahrávači, který se i v komplikaci pro ne vždy přesný příjem hůře orientoval a občasné nižší nahrávky byly pro dobře připravenou bučovickou obranu lahůdkou. Ačkoliv se i hostům povedlo několik dobrých útočných kombinací, na domácí to nestačilo. Plzeň tak po osmdesátiminutovém boji prohrála 0:3 na sety.

Prvoligové startské duo. Josef Reindl (na snímku vlevo) a Ondřej Kydlíček (vpravo) se vrátilo mezi elitu v kolové.
Duo Kydlíček – Reindl se vrací do nejvyšší soutěže, ligu mají i Bohatý s Plhem

TJ Sokol Bučovice – USK Slavia Plzeň 3:0 (18,20,20)

„Poslední letošní zápasy hodnotím velice pozitivně, v pátek jsme se dokázali semknout a podat proti silnému soupeři fantastický výkon. I na sobotním duelu s Bučovicemi neshledávám žádná negativa, štěstí nám nepřálo a rozhodly prakticky 2 série domácího nahrávače na podání a nízký strop haly, se kterým jsme se nedokázali popasovat. Pokud tento výkon předvedeme i nadcházejících utkáních, budu velice spokojen,“ hodnotí zápasy trenér Jan Hrubý, který byl právě pro marodku smečařů jedním z přihrávajících univerzálů.

Po vánoční pauza se představí plzeňští volejbalisté na domácí půdě 21. ledna proti Českým Budějovicím.

Tabulka nadstavbové části první ligyTabulka nadstavbové části první ligyZdroj: Deník/Dominik Rejthar

Volejbalisté Plzně mají zajištěnou záchranu v první lize
Volejbalisté Slavie dvakrát prohráli, ale mají již jistou záchranu

Spoluautor: Jakub Brabec