O necelé čtyři vteřiny zpět proťal cíl Vodrážkův týmový kolega Ladislav Provod. Třetí už s odstupem skončil Marek Švejnoha, hájící barvy plzeňského Sport Clubu.

Závodem mužů vyvrcholila Velká cena Plzně v běhu na lyžích, kterou v Hojsově Stráži na Šumavě uspořádal lyžařský klub Škoda Plzeň. Na solidně upravených tratích v areálu Zámeček se po oba víkendové dny utkávalo na osmdesát lyžařů všech věkových kategorií.

„V daných podmínkách a jen s dobrovolníky není lehké takový podnik uspořádat. Nám se to s omlazenou partou za podpory zkušenějších harcovníků povedlo. Vše proběhlo bez komplikací, i tratě byly přes nedostatek sněhu dobře připraveny," říkal Radek Martinovský. „Dík patří všem pořadatelům i partnerům závodu," uvedl hlavní organizátor.

„Sjela se tu solidní konkurence a závodilo se," znělo ze startovního pole.

Souboj na dlouhé distanci volnou technikou podle očekávání ovládli zkušení – Vodrážka s Provodem.

Ještě před posledním sedmým okruhem stíhal tempo dvojice v čele i osmnáctiletý Švejnoha.

„V nájezdu do závěrečného kola jsem klukům nastoupil, ale odpadl jen Marek Švejnohu. Láďa se dál držel. V půlce okruhu jsem mu sice ve stoupání odjel, ale v následném sjezdu se mi zase přiblížil. Proto jsem zvolil dlouhý spurt," vysvětloval Vodrážka.

Riskantní trhák už 800 metrů před cílem vynesl pětatřicetiletému borci triumf.

„Bylo to hodně o psychice. Láďa se zlomil dříve. Vydržet o chvíli déle, rupnul bych já," s úsměvem přiznal vítěz.

Úspěch mu zvedl sebevědomí před nadcházejícím startem na prestižním maratonu Finlandia Hiito.

„Závod se v okolí finského Lahti koná už o víkendu. Pojedu klasickou padesátku a účast na třicítce v Hojsovce tak pro mě byla vítaným testem," zdůrazňuje bývalý závodník.

„Na lyžích se už jen kloužu, o tréninku se mluvit nedá," podotýká ještě nedávno český reprezentant v orientačním běhu na lyžích a jinak vysokoškolský asistent.

S klidem proto přijal i porážku z předchozího souboje klasickou technikou, kdy v souboji na trati 10 kilometrů podlehl Jakubu Janouškovi z pořádajícího LK Škoda.

„Porazil mě o deset vteřin, ale měl mi dát alespoň minutu. Vždyť je mu jednadvacet let," smál se Vodrážka. „Při teplotě kolem nuly bylo těžké trefit správnou mázu. Asi namazal lépe, protože já musel jet celý závod soupaž," dodal smířlivě.

Třetí na klasice skončil Švejnoha. Těsně pod stupni zůstal Provod, jenže ten letos oslaví už dokonce pětačtyřicáté narozeniny. Páté místo vybojoval Vodrážkův bratr Jakub, který nyní žije v Liberci a byl spoluautorem tratí pro mistrovství světa.

„Jakuba jsme si pozvali, aby obhlédl naše okruhy a jako zkušený stavitel i činovník nám poradil s možnými úpravami. Chceme totiž obnovit homologace tratí, tak aby se na nich mohly konat třeba závody Českého poháru," vysvětloval Martinovský.

Závody žen vyhrála vždy Kateřina Beroušková z plzeňského Sport Clubu. Její vítězství v klasice však bylo velice těsně. Druhá Vendula Janoušková byla horší jen o půl vteřiny. Třetí místo vybojovala její sestra Martina (obě LK Škoda Plzeň.

Souboj volnou technikou už drama nepřinesl. Pro stříbro si se ztrátou dojela Lucie Prokešová (SC Plzeň) a bronz brala ve skvělé formě lyžující veteránka Jana Naxerová.

Velká cena Plzně

Výsledky, závod klasickou technikou: muži a junioři (10 km): 1. Jakub Janoušek (LK Škoda Plzeň) 29:53,1, 2. O. Vodrážka (USK CS Plzeň) – 10,5, 3. M. Švejnoha (Sport Club Plzeň) -48,9, 4. Provod –1:18,4, 5. J. Vodrážka -2:28,6 (oba USK CS Plzeň).

Ženy a juniorky (5 km): 1. Beroušková (Sport Club Plzeň) 20:43,3, 2. V. Janoušková -0,5, 3. M. Janoušková -19,1 (obě LK Škoda Plzeň).

Závod volnou technikou: muži a junioři (30 km): 1. O. Vodrážka 1:25:29,4, 2. Provod -3,8 (oba USK CS Plzeň), 3. M. Švejnoha (Sport Club Plzeň) -22,6, 4. P. Pešta (USK CS Plzeň) -4:33,4, 5. Jakub Janoušek (LK Škoda Plzeň) -4:35,2.

Ženy a juniorky (15 km): 1. Beroušková 50:59,6, 2. Prokešová – 5:10,2 (obě Sport Club Plzeň), 3. Naxerová (USK CS Plzeň) – 7:26,0.

Kompletní výsledky najdete
na www.lkskoda.wz.cz.