Pokud tedy dokážete běžet jako Daniel Orálek, nejlepší český závodník na extrémních tratích.

Nebo v čase 8:49:57 hodiny.

To je výkon Michaely Dimitriadu, která v Plzni stejně jako Orálek obhájila titul domácích šampionů v běhu na 100 kilometrů.

Dimitriadu s náskokem před Markétou Gruberovou a Šárkou Kolbovou. A jako čtvrtá v absolutním pořadí běžců.

Zato Orálek neměl cestu za zlatem ve Štruncových sadech v konkurenci 26 soupeřů vůbec jednoduchou.

„Dan jen před týdnem absolvoval šestihodinový běh v Holandsku a přemáhal únavu. Iniciativu převzal Radek Brunner, který se začal Orálkovi vzdalovat," popsal úvod souboje ultravytrvalců jeho organizátor i účastník Vlastimil Šroubek.

Šéf pořádajícího SC Marathon Plzeň uběhl mistrovskou stovku absolutně sedmý a jako nejrychlejší padesátník za 9:29:18 hodiny.

Pořadí v čele se neměnilo do 70. kilometru. Dokonce se zdálo, že Brunner by mohl Orálka předstihnout o celý okruh, dlouhý 1500 metrů. Jenže ve chvíli, kdy se ke svému rivalovi přiblížil na sto metrů, nastal zlom.

To se Brunner stižený krizí téměř zastavil, Orálek se během několika okruhů vrátil do vedení a pak si již své vítězství pohlídal.

Boj o třetí místo byl při absenci loni bronzového Milana Adamce, který si při tréninku zlomil palec u nohy, dlouho otevřený.

Pomýšlel na něj i Šroubek. „Chtěl jsem to zkusit a rozhodl se riskovat. Bohužel se projevilo tréninkové manko z ledna, kdy jsem marodil," litoval plzeňský vytrvalec.

Dlouho se držel s nejrychlejší ženou Michaelou Dimitriadu. „Před půlkou závodu mě ale začaly brát křeče do stehen. Padesátku jsem i tak zvládl za 4:09:39 hodiny a zdálo se, že v cíli můžu být v čase pod 8:20 hodiny. Což byl můj plán," říkal Šroubek.

Bohužel jeho problémy s křečemi neustaly a postupně se propadl až na šesté místo mezi muži. Bronz si nakonec vybojoval Jaroslav Bohdal.

Mistrovský závod doplnily běhy na 12 a 24 hodin. Dnem i nocí kroužila po okruhu dvanáctka statečných.

Mezi ženami se blýskla Šárka Kolbová. Závod na 24 hodin vyhrála úctyhodným výkonem 183 km. Překonat ji dokázal jen absolutní vítěz Tomáš Ulma (194 km 495 metrů). Dvanáctihodinovku ovládl s Kolbovou (106 km a 25 metrů) Pavel Sedlák (130 km a 530 metrů).