Neočekávaný a zajímavý náboj dodal tradiční akci start bývalého českého reprezentanta a olympionika Petra Koukala, který před třemi lety v Riu ukončil svou závodní kariéru. Co jej vedlo k účasti na turnaji? „Definitivní rozhodnutí padlo po mistrovství České republiky, kde mě svým úžasným výkonem namotivoval i Honza Fröhlich (letošní stříbrný medailista v 38 letech, pozn. red.). Ani vzdáleně se nepokouším vracet do reprezentace a ani do profesionální kariéry, jde spíše o výzvu zahrát si badminton po dlouhé době na závodní úrovni a právě v Plzni, kde jsem dostal první možnost hrát českou extraligu a získávat v mladém věku cenné zkušenosti, které mi výrazně pomohly v mém herním posunu,“ uvedl Koukal ve svém tiskovém prohlášení.

Devítinásobný český šampión podporuje běžící projekt výstavby badmintonové haly a pro svazový web to uvedl i jako další důvod své účasti právě zde: „Hala v Plzni rozhodně chybí, vždyť náš sport láká tisíce rekreačních i závodních hráčů ve všech krajských i menších městech ČR, kde rostou badmintonové arény jako houby po dešti. Je až s podivem, že právě Plzeň, která je tak sportovně založená, je jediným krajským městem, kde badminton nemá takové své centrum.“

Český olympionik byl přes krátkou přípravu spočívající v trénincích s Adamem Mendrekem (letošní mistr republiky) pasován na favorita plzeňské Velké ceny. Grand prix A se sice neúčastní hráči z TOP5, kteří startují pouze na mezinárodních turnajích, ale Koukalova vítězná cesta byla impozantní.

Neztratil ani jeden set, v semifinále porazil nasazenou jedničku a sedmého hráče českého žebříčku Valentu 22:20, 21:8. Ve finále zvítězil 21:15, 21:17 nad Jiřím Králem, který hostuje v extralize v týmu BA Plzeň. „V letošní sezóně se Král již třikrát na áčkovém turnaji probojoval do finále. V něm měl celou řadu skvělých momentů, ale Petr Koukal dokázal uplatnit své zkušenosti. Kontrola hry, zvolené tempo i křivky úderů, to všechno dokázal zvládnout na vyšší úrovni," glosoval finále reprezentační šéftrenér Josef Rubáš.

Rodinný „singlový double“ pro Koukalovy zajistila v ženské dvouhře Petrova sestra Dominika, její zkušenost a bojovnost velice platily jak v semifinále proti Hořínkové (15 let), tak ve finále proti Zuzákové (17 let).

V párových disciplínách triumfovali Drančák a Lajdová, spolu vyhráli smíšenou čtyřhru a se svými partnery i mužskou, resp. ženskou čtyřhru. Titul s Drančákem a stříbro z mixu získal sedmnáctiletý Vít Kulíšek, jedna z českých nadějí v párových disciplínách.

Přehled vítězů 10. ročníku Velké ceny města Plzně:

Dvouhra muži: Petr Koukal (BK Hořovice)

Dvouhra ženy: Dominika Koukalová (BK Hořovice)

Čtyřhra muži: Pavel Drančák – Vít Kulíšek (Meteor Praha, Astra Praha)

Čtyřhra ženy: Magdaléna Lajdová – Berta Ausbergerová (Astra Praha, SK Prosek)

Smíšená čtyřhra: Pavel Drančák – Magdaléna Lajdová (Meteor Praha, Astra Praha).

Martin Slepička