Na pět stovek bikerů vyrazilo do okolí Plzně přes vrch Chlum, údolím Berounky až na hřeben Radeč a zpět do místa startu a cíle u svatého Jiří v Doubravce.

Jezdce zdvihl do sedel jedenáctý ročník cyklomaratonu Aimtec Open Race.

Příznivci horských kol si mohli znovu vybrat ze dvou tras 37 a 68 kilometrů. V zázemí akce byly navíc připraveny závody pro děti a další program.

Na dlouhé trati byl nejrychlejší Lukáš Pitel z týmu Big Shock.

Šestatřicetiletý cyklista z Plzně již krátce po startu nasadil až brutální tempo, kterému stačila jen hrstka soupeřů, a za 2:24:45,7 hodiny zvítězil.

O víc než minutu zpět zůstali další medailisté – druhý Libor Morgenstein a třetí Ladislav Pakandl.

„Závod udělal Lukáš. Už cestou na Chlum roztrhal balík a jen se s ním udržet byla honička. Mně to však pomohlo zajet parádní výsledek,“ ocenil Pakandl.

Až v závěru prohrál souboj o druhé místo. „Libor zrychlil, viděl jsem ho před sebou, ale na odpověď už nebyly síly,“ připustil držitel bronzu.

Pozdější vítěz se s rozhodujícím útokem vytasil v nejstrmějším stoupání do vrchu Brno.

„Vpředu nás bylo asi šest, ale nikdo se do střídání nehrnul. A já jsem zase nestál o to přitáhnout kluky do cíle a nechávat to na spurt. Ten kopec znám, tak jsem do toho šlápl,“ popsal Pitel, jak získal až dvouminutový náskok.

Aimtec Open Race vyhrál poprvé. „Byl to dobrý rozjezd před Králem Šumavy. Tam to na nové trati bude ale větší zabíračka,“ podotkl vítěz.

Absolutně čtvrtý a první mezi muži do 29 let skončil po spurtu několika jezdců Jan Hašek z KOS Plzeň.

Mezi ženami zvítězila časem 3:01:01,8 hodiny Jana Žídeková z týmu Cyklotrenink.com.

Na krátké trase dominovali závodníci Author Teamu Stupno. Vyhrál Luboš Kárník, třetí byl Martin Pšenička a mezi ně se vklínil Martin Hrádek z COPR TJ Přeštice.

Souboj žen pro sebe rozhodla Tereza Černochová.

A jak jezdci reagovali na kritické hlasy ohledně značení tratě, které se po Aimtecu ozvaly?

„Nějaká chybka se stala, třeba na odbočce při sjezdu z Chlumu. Možná mohly být větší směrové šipky, ale i tak to za mě to byl znovu super závod,“ říkal Lukáš Pitel.

„Při akci s tolika účastníky se nějaký zádrhel vždy objeví. Ale spíš bychom měli být vděční organizátorům, že takový maraton u Plzně dělají,“ přidal se Ladislav Pakandl.

„Nad kritickými připomínkami nechceme mávnout rukou. Pro příští ročník připravíme opatření, abychom se problémům, ať už se značením nebo s průjezdností trati, vyhnuli,“ vzkázal účastníkům ředitel závodu Pavel Štícha.

Aimtec Open Race – trasa 68 km, muži: 1. Pitel (Big Shock Team) 2:24:45,7 hod., 2. Morgenstein -1:10,9 min., 3. Pakandl (Kola Pakandl) -1:25,4, 4. Hašek (1. do 29 let, KOS Plzeň)-6:12,1, 5. Jenšík (Big Shock Team) –6:12,9, 6. Egermaier (MS Bike Academy) -6:12,9. 7. Šneberger (TT Příbram) -6:19,6. Ženy: 1. Žídeková (Cyklotrenink.com) 3:01:01,8, 2. Kubínová (MS Bike Academy) -4:12,7, Charvátová (AC Sparta) -16:07,3. Trasa 37 km, muži: 1. Kárník (Author Team Stupno) 1:27:07,0 hod., 2. Hrádek (COPR TJ Přeštice) -51,7, 3. Pšenička (Author Team Stupno) -1:03,5. Ženy: 1. Černochová 1:49:28,2 hod., 2. Mitrychová -43,9, 3. Křikavová -3:23,4 (obě kola-bbm.cz).