„Stále jsem tu,“ hlásil plzeňský rodák před každou další sezonou a vzpíral se ataku přibývajících roků. „Připravit si kola a o víkendu vyrazit na závody. Neumím si představit, že by to mělo být jinak. Cyklokros mě pořád baví,“ dodával.

A zatímco jeho vrstevníci na závodní kariéry už jen vzpomínali, vlasatý jezdec – rocker na kole – dál vyrážel do bojů se soupeři o mnoho mladšími. Přestože cyklokros ho dávno neživil.

Teď se bude loučit.

„Už loni jsem stihl při práci objet jen dva cyklokrosové poháry a asi nazrál čas se rozloučit,“ říká 47letý veterán, který na cyklokrosové scéně působí od roku 1983.

Pěkná řádka sezon.

Metlička si dá ještě jednu. Poslední a naplno.

„Pokud zdraví dovolí, mám v plánu absolvovat celý Český pohár a v místech závodů, kde jsem předtím mockrát startoval, se chci sejít s kamarády. Začnu v Mladé Boleslavi (dnes) a vše bych rád zakončil na lednovém mistrovství republiky v Jabkenicích,“ svěřil se stále štíhlý borec, závodící za vlastní tým 3xV. „Což znamená, že získám zpátky českou licenci,“ doplňuje.

Čtvrtý junior z mistrovství světa 1991 v nizozemském Gietenu (šampionem se stal Ondřej Lukeš) reprezentoval Československo i Českou republiku, ale od roku 2000 objížděl světové podniky ve slovenském dresu.

„V Česku tehdy byla silná konkurence, ale víc mě štvalo, že nominace na vrcholné podniky se dělala často za zásluhy než podle formy,“ vysvětluje, proč změnil občanství. „Nebyl jsem sám. Usiloval o to třeba Emil Hekele, ale neuspěl,“ připomíná Metlička.

Jeho návrat pod Český svaz cyklistiky vypadá nadějně. „Do Jabkenic by to mělo klapnout. A pak už víkendy budou patřit jen rodině a dětem,“ říká přesvědčivě.

K cyklistice přivedl Václava Metličku (47 let) otec. Jako první absolvoval náborový cyklokros ve Zbůchu. Terénu už zůstal věrný, i když své přednosti ukazoval také na silnici. Závodit začal v Dynamu ZČE Plzeň, dále jezdil za SKP Plzeň (1992-93), Comfort Plzeň (1994–96), 8, Stock Plzeň (1977 –2004), Podbrezovou (Slov., 2005–06 ), RC Pfail Hof (Něm., 2006–08), Prodoli (2009–10) a Johnson Controls (2011–14). Od roku 2015 reprezentuje vlastní tým 3xV. Startoval na 13 mistrovstvích světa, poprvé na MS 1991 v Gietenu a naposledy v Táboře 2015. V roce 1999 se stal celkovým vítězem Českého poháru. Na mistrovství ČR v časech kralování Radomíra Šimůnka st. skončil nejlépe čtvrtý. Na Slovensku si vybojoval šest medailí, titul mezi nimi chybí. Má dceru a syna.