Až letos dosáhl na medaili. V kanadském městě St. John´s se stal na konci minulého týdne mistrem světa v bečpresu ve váze do 90 kilogramů.

„Už před šampionátem jsem měl formu a věřil, že by z toho mohl být bronz. Že to ale nakonec bude zlato, v to jsem nedoufal ani v nejtajnějším snu,“ komentoval svůj triumf třicetiletý sportovec, který má doma už tři juniorské a čtyři seniorské tituly mistra republiky v silovém trojboji.

V kongresovém sále hotelu Delta se odehrálo drama jako vystřižené z nejnapínavějšího thrilleru. Před posledním pokusem byl Jiří Horník třetí za vedoucím Japoncem Okamurou, který zvedl 232,5 kilogramu, druhý byl Kanaďan Neff výkonem 227,5 kilogramu.

„Věděl jsem, že na zlato musím dát stejný výkon jako Japonec. To by mi stačilo, protože on byl těžsí než já a v takovém případě rozhoduje tělesná hmotnost. Byly to velké nervy, kdybych to nezvedl, bral bych bronz za výkon 225 kilogramů. Naštěstí se to podařilo, byl jsem strašně šťastný,“ líčí průběh zlatého závodu Jiří Horník, v civilu obchodní zástupce.

Prvním gratulantem byla maminka, která s Jiřím celý šampionát absolvovala. „Starala se mi o zázemí, stravu a dělala mi v Kanadě doprovod i na samotný závod. Ihned jsem zprávu zavolal i otci, který bohužel se mnou jet nemohl, protože je po operaci ramenního vazu. Když se to dozvěděl, skákal radostí metr vysoko,“ usmívá se Jiří Horník.

„Velkou radost měla doma i přítelkyně Luďka a čtyřapůlletý syn David,“ doplňuje výčet nejbližších fanoušků.

Jiří Horník výkonem 232,5 kilogramu překonal v konkurenci dvaceti závodníků z celého světa devět let starý český rekord v benčpresu ve váze do 90 kilogramů, který dosud držel mostecký Theuser. Ten se šampionátu v Kanadě rovněž zúčasnil, ale už ve váze do 100 kilogramů, kde vybojoval třetí místo v dřepu. Dvě bronzové medaile získal další český silák Špingl v nejtěžší hmotnostní kategorii nad 125 kilogramů v dřepu a v benčpresu.

V Kanadě strávil Jiří Horník čtyři dny. Musel se vyrovnat se čtyřapůlhodinovým časovým posunem, ale také s náročnou cestou.

„Do Kanady jsme letěli čtyřiadvacet hodin z Prahy s třemi mezipřistáními ve Fankfurtu, Ottawě a Montrealu. Cesta domů trvala dokonce třicet hodin,“ připomíná Jiří Horník.

„Stotisícové přístavní město St. John´s leží na východním pobřeží ostrova Nové Falklandy a má asi sto tisíc obyvatel. Lidé tu žijí většinou v dřevěných rodinných domcích, které jsou opravené, udržované, ale žádný velký luxus. Zato silnice se jen hemží novými automobily, vyrobenými zejména v asijských automobilkách,“ přibližuje Jiří Horník život v dějišti šampinátu v silovém trojboji.

Náklady na pobyt a cestu na šampionát mu uhradil Český svaz silového trojboje. „Maminka si cestu i pobyt platila sama,“ říká Jiří Horník. Jen pro zajímavost, zpáteční letenka přišla zhruba na čtyřiadvacet tisíc korun.

Zlato je pro Jiřího Horníka satisfakcí za dvanáctiletou dřinu. „Věřil jsem, že to jednou vyjde. Je to pro mě velký úspěch a povzbuzení do dalších let,“ dodává Jiří Horník.

Jiří Horník

Narozen: 19. 5. 1978. Absolvent Fakulty pedagogické ZČU v Plzni obor psychologie a hudební výchova. Povolání: obchodní zástupce. S partnerkou Luďkou vychovávají čtyřapůlletého syna Davida. Člen klubu Horník powerlifting klub Vejprnice. Trojnásobný juniorský a čtyřnásobný seniorský mistr České republiky v silovém trojboji. Na začátku tohoto měsíce se stal v Kanadě mistrem světa v benčpresu.