K motorům měl Vašta blízko od malička. Dětství strávil v otcově autodílně, starší bratr Martin navíc jezdil řadu let rallye.

Malého Jana ale víc než auta lákaly jednostopé stroje, které jsou i finančně dostupnější. Přes neoficiální závody pionýrů v okolí se v necelých sedmnácti létech mohl konečně postavit na start opravdového závodu v motocyklových soutěžích.

Vedl si velice slušně, takže od roku 2012 přijal nabídku týmu JBR Pačejov, v jehož barvách startuje dosud.

Vedle seriálu domácího mistrovství nebo přeboru si v enduru či kratším endurosprintu občas zajel i některý závod seriálu mistrovství Evropy či otevřeného německého mistrovství.

Tereza Petržilková závodila na ostravském Czech Indoor Gala loni a chybět by neměla ani letos. 
Přípravu jsem musela posunout, říká atletka Petržilková

Třeba v příhraničním Zschopau, kde se to obvykle českými jezdci jen hemží.

Vrcholnou metou je však pro jezdce šestidenní, kterému se nikoliv neprávem říká motocyklová olympiáda.

Jan Vašta zatím okusil její neopakovatelnou atmosféru i následnou dřinu dvakrát.

Prvně v roce 2015 na Slovensku jako host místního týmu JATO spíše sbíral zkušenosti.

Mnohem lepší to bylo o dva roky později ve francouzském Brive-de-Gaillarde.

„Úžasná atmosféra, obrovské množství diváků… Slavnostní start obstaral několikanásobný vítěz Dakaru Stéphane Peterhansel. V šestidenní je úspěch už dojet. Poslední dny na tom člověk sotva sedí,“ popisuje zážitky plzeňský jezdec.

„Výsledné 28. místo beru jako amatér za velký úspěch. Vše ještě podtrhla zlatá medaile FIM pro ty, kteří se vejdou do dvacetiminutové ztráty na vítěze. Škoda, že účast v šestidenní neklapla letos. Nabídky na start v Portugalsku jsem měl, ale ztroskotalo to na penězích a také jsem chtěl šetřit stroj na závěr domácího šampionátu,“ říká Jan Vašta.

Kladno (v bílém) hostilo v hokejové extralize Plzeň.
Čtvrtá výhra v řadě. Rytíře složila Robova trefa

Právě v domácím šampionátu si Vašta spravil chuť dokonale, když vybojoval senzační titul mistra České republiky ve střední třídě E2.

Ve čtyřdílném seriálu se prezentoval nejvyrovnanějšími výkony, dokázal využít i zaváhání největšího favorita Kryštofa Koubleho a po posledním podniku v Uhlířských Janovicích i s prasklým rámem své KTM dojel k vysněnému titulu.

Veleúspěšnou letošní sezonu ještě dovršil titulem vicemistra republiky ve sprintenduru.

I pro začínající rok má závodník z Radobyčich velké plány.

„Pořídili jsme novou motorku – třistapadesátku Husqvarnu. Vedle domácího mistráku se chystáme také na seriál mistrovství Evropy. Jeho závěrečný díl se jede v srpnu v nedalekých Plasích. Snad budu moci počítat i s podporou domácích fanoušků, která mě vždy potěší a pomůže,“ je už myšlenkami čerstvý šampion v příští sezoně.