Premiéru na legendárním závodě ve stopách krále Vasy ze Salenu do Mory dlouhého 90 kilometrů zvládlo také trio Ladislav Provod, Richard Šimurda a Petr Pešta z týmu USK CS Plzeň. „Na startu kultovního laufu nás přivítal mráz, padající sníh, tupá, pomalá stopa a patnáct a půl tisíce běžkařů dychtivých dostat se do cíle,“ vypráví Petr Pešta.

„Vasák je zážitek. Už jen projít skrz ty zástupy závodníků ve tmě, kterou ozařují jen hořící ohně, je úžasné. Je vám jasné, že se účastníte něčeho mimořádného,“ říká Pešta.

U vstupů do startovních koridorů pro jednotlivé vlny se tvořily obrovské fronty už po páté ráno. Pešta spolu s týmovými kolegy vyrážel na trasu z první vlny. „Na startu vnímáte změť jazyků a lyžaře s rameny širokými jako plavci či veslaři. Přitom v zádech cítíte tu masu nažhavených běžkařů. Pak přijde start a jste v tom. Musíte ujet devadesát kiláků, něco jako z Plzně do Prahy,“ podotýká dvaačtyřicetiletý borec.

Podobně jako Šrail držel solidní závodní tempo šedesát kilometrů. „Zvládl jsem start, téměř bez zastavení jsem vyběhl sjezdovku a pětatřicet kiláků jsem poměrně z blízka sledoval kolotoč v elitní skupině,“ říká Pešta.

Jenže následně na něj dolehla krize. „Zbrzdil mě hlad, vyčerpání. Na občerstvovačce v Oxbergu jsem strávil přes pět minut a cpal do sebe sladké, ale suché buchty, soli, gely, čaj, ionťák, ovšem nic moc to nepomohlo. Závěrečných třicet kilometrů bylo hodně těžkých. K tomu jsem se propadal pořadím, což bolelo možná ještě víc,“ přiznává závodník.

Cíl proťal Pešta za 5:27:42 hodiny na 663. příčce hodinu a kousek za vítězným Andreasem Nygaardem z Norska. O čtyři příčky před Peštou skončil Šimurda (5:27:26 hod.) a nejlépe dopadl nejstarší z tria Provod.
A to Provod krátce po startu zlomil hůlku. V oficiálním servisu sice poté dostal jinou hůl, jenže daleko těžší. I tak se dral před soupeře. „Jen při výběhu sjezdovky to byly stovky běžkařů,“ vybavuje si Provod.
Záhy oslaví padesátiny, ale v kraji patří stále mezi nejlepší.

Což konečně potvrdil i ve Švédsku. Vasův běh i přes technické problémy dokončil Provod na 413. místě (5:14:30 hod.) jako pátý ze všech Čechů včetně nejlepšího Stanislava Řezáče (sedmý) a už zmíněného Šraila.

Výkony plzeňských lyžařů došly ocenění v domácí laufařské komunitě a neunikly ani pozornosti pořadatelů Vasova běhu. „Pokud se příští rok do Švédska vrátíme, máme všichni tři rezervovanou první vlnu,“ prozrazuje Petr Pešta.