Tradici osmačtyřicetiletý plavec dodržel i o víkendu, kdy v Plzni vyhrál jubilejní třicátý ročník závodu. Ve vodě s teplotou pouhých jeden a půl stupně doplaval jako první do cíle nejdelší trasy na 1000 metrů s náskokem sedmačtyřiceti vteřin.

Jenže chybělo málo a Jan Váně si o letošní sezoně v zimním plavání mohl nechat jen zdát. Do cesty se mu postavilo vážné onemocnění.

„Přechodil jsem totiž na jaře zápal plic. Byl to asi následek mého lyžování na Kaprunu, kde jsem měl horečky. Nedalo mně to, vzal jsem si dva paraleny a šel na svah,“ vypráví Jan Váně.

Nemoc ale záhy naplno propukla. „Dva týdny jsem byl doma na antibiotikách, do nemocnice se mi nechtělo. Ale nakonec jsem tam stejně musel. Byl jsem slabý jako moucha, vyšel jsem pět schodů a měl jsem tep 180. Dělali mi punkci plic a vytáhli ze mne litr a půl vody. A za dva dny znovu, celkem tedy tři litry. Bylo mi tak zle, že jsem se už v duchu smiřoval s tím, že mám konec s plaváním,“ vzpomíná rodák z Plzně, který nyní žije v Brně, kde hájí barvy plaveckého klubu Fides.

Nemoc poznamenala i jeho přípravu na novou sezonu. „Od dubna do června jsem nemohl dělat vůbec nic, přes léto jsem jenom plaval. Běhat jsem měl od lékařů zakázáno. Čekal jsem na výsledky náběrů a vyšetření, naštěstí to dopadlo dobře a pár týdnů už mohu trénovat naplno. Jakýsi zlom jsem ucítil před dvěma týdny, od té doby se cítím dobře. Zase jsem zpátky,“ usmívá se Jan Váně.

Začátek sezony Českého poháru v zimním plavání mu nevyšel. „Projevil se nedostatek naběhaných kilometrů, jen plaváním fyzičku nezískáte. Tím, že jsem nemohl naplno trénovat, šla nahoru i kila. Také jsem v prvních závodech od soupeřů dostával, jednou jsem to dokonce chtěl zabalit. Ale můj klubový kolega z Fidesu Petr Mihola mě podržel, řekl mi: tak to dohrej. Nějak jsem to dokoupal, ale dobrý pocit jsem z toho neměl,“ líčí sportovní krizi několikanásobný vítěz Českého poháru v zimním plavání.

Vůle a zlepšující se zdravotní stav ale Váňu postupně vrátily mezi favority. Postupně se prodíral na stupně vítězů a v sobotu v Plzni vyhrál svůj první letošní závod v Českém poháru.

„Prvenství v Plzni si moc vážím. Je to moje rodné město a já se do něj rád vracím. Dobře se mi tu plave, i tentokrát to bylo výborné. Byla sice hodně studená voda a ke konci už jsem toho měl dost, jinak to však bylo příjemné. Nefoukal vítr, svítilo sluníčko a přišlo i dost lidí,“ svěřil se v cíli vítěz nejdelšího závodu na 1000 metrů.

„Mám radost i z toho, že jsem si v Plzni bodově nahrabal. Rád bych i přes hendikep na začátku sezony obhájil prvenství v Českém poháru,“ přiznal brněnský tělocvikář, který získal v Plzni 280 bodů za účast v závodě a dalších osmdesát si připsal za první místo (pět bodů za každého poraženého soupeře, v závodě startovalo sedmnáct plavců).

Tisícimetrová trať se v Plzni plavala poprvé v historii závodu. „Dosud jsme ji totiž soupeřům zbytečně nenabízeli, protože jsme v této trati neměli závodníky. Ale letos v ní plavali tři naši borci a neztratili se,“ vysvětluje náčelník pořadatelského klubu KSO Plzeň Pavel Vituj.

Z plzeňských otužilců doplaval na ´královské´ trati 1000 metrů nejlépe na dvanáctém místě Tomáš Kocánek, patnáctý skončil Milan Kšanda a šestnáctý Per Vaniš. Všichni zvládli i časový limit, který je v otužileckých závodech 22 minut. Pokud má někdo z plavců horší čas, nezíská ani bod.

Úspěšně si vedli i další plavci KSO Plzeň. Tomáš Rojík vyhrál nejkratší trať na sto metrů, další vítězství vybojoval pro KSO Plzeň na trati 250 metrů Jiří Berkovec.

V závodě na 750 metrů dosáhla z plzeňských otužilců nejlepšího umístění Hana Kimlová, která skončila devátá. Na trati 500 metrů byl z domácích závodníků nejlepší Vladimír Kožíšek na šestém místě.

Kromě jednotlivců se hodnotil i závod družstev, kde se bojovalo o Pohár primátora města Plzně. Soutěž vyhráli otužilci I. PKO Praha před Fidesem Brno a třetí skončili plavci KSO Plzeň.