Na start 51. ročníku Rallye Český Krumlov se postaví 87 posádek v soudobých vozech a tři desítky historických strojů na čele s těmi nejlepšími z mistrovství České republiky. Vloni Janu Kopeckému a Janu Hlouškovi jejich soupeři ulehčili cestu za dalším prvenstvím mnoha odstoupeními, letos je ale konkurence ještě silnější.

Nechme se tedy překvapit, zda pilotem nejrychlejšího vozu bude obhájce mistrovského titulu, nebo třeba jeho velký rival Václav Pech, který ale nemůže zasáhnout do celkového pořadí mistrovství ČR. Přesto by i letos rád jezdil na čele absolutního pořadí. „Chceme jezdit na špici,“ potvrdil Václav Pech v podcastu Deníku Ze západu před začátkem závodní sezony.

Krumlovská rallye je vyhlášená svými rozmary počasí, kdy nejednou pořádně potrápila posádky prudkým lijákem, nebo dokonce krupobitím. Meteorologové tuhle specialitu přisuzují blízkosti dvou přehrad Lipno a Římov, z nichž se odpařuje obrovské množství vody.

Vítězná posádka Vojtěch Štajf - Veronika Havelková (Toyota Celica GT Four) na trati 32. Historic Vltava Rallye. Foto: Jindřich Schovanec
FOTO: Rallye historiků vyhrál na Šumavě český pilot Štajf

„Hornatá krajina šumavského pohoří pak nasáklé mraky zadrží a ty nám pořádně pokropí trať tak rychle, že to nikdo nestačí ani předpovědět,“ vysvětloval s úsměvem na rtu Václav Pech, který tak bude opět spoléhat i na špiony na trati.

Letos totiž slibuje předpověď počasí opět podobné změny po celou dobu závodu. „Jsme připraveni na všechny možné povrchy, které z předchozích ročníků Krumlova známe, ale vždy to tu bude náročnější než kdekoliv jinde. Tím, že tady bývají jen přeháňky a ne trvalý déšť, stává se velice často, že jedna rychlostka stačí po přeháňce uschnout a další dvě se jedou bez možnosti přezutí v dešti nebo na mokru. Pak je zajímavé sledovat jednotlivé posádky na jakých variantách pneumatik opouštějí servis,“ doplnil 47letý plzeňský jezdec.

Posádka Porsche 911 Michael Putz a Elisabeth při startu v Klatovech.
Při rychlostní zkoušce na rallye měl vážnou nehodu rakouský pár s Porsche

Rallye Český Krumlov odstartuje tradičně v pátek v půl čtvrté odpoledne první rychlostní zkouškou na výstavišti v Českých Budějovicích. Až potom posádky čeká slavnostní start v českokrumlovské Jelení zahradě. Cílem by měla po absolvování 170 soutěžních kilometrů první posádka projet v sobotu před 17. hodinou opět v Jelení zahradě.