Cyklomaratonu na horských kolech ze seriálu Kolo pro život se i přes deštivé a chladné počasí zúčastnilo víc než 1500 bikerů všech věkových kategorií.

Organizátoři ze spolku Šerák dirigovaní Václavem Ptákem připravili pro účastníky v okolí Plzně znovu dvě závodní trasy, k tomu fitness jízdu a souboje pro děti.

V hlavním závodě na 57 kilometrů s převýšením 969 metrů chyběl z české elity snad jen lídr série Pavel Boudný. Tomu odpovídalo i nasazené tempo. Čelní skupinku táhl fenomenální Kulhavý z týmu Specialized na novém stroji ve speciálním designu pro nadcházející mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide.

Nechyběli tu však ani další favorité – obhájce prvenství Matouš Ulman, bratři Stoškové, ale i jezdci z regionu, jako Jan Rajchart nebo Lukáš Kobes.

Pro reprezentanta do 23 let z Domažlic stejně jako pro Kulhavého šlo o poslední intenzivní zátěž před souboji o světové tituly.

Jenže Kulhavý zhruba po hodině ze závodu odstoupil. „Nejsem úplně fit a před mistrovstvím světa jsem nechtěl riskovat,“ vysvětloval.

Kobes skončil absolutně třetí a kategorii do 23 let vyhrál. Rajchart, už víc silničář, byl mezi třiadvacítkáři třetí.

O vítězi se už předtím rozhodovalo v cílovém finiši a v něm Martin Stošek porazil Ulmana.

„Na startu sice nebyl Bouda (Boudný), ale zase přijel Jára Kulhavý… Nevěděl jsem, co od toho čekat, zvlášť když tahle trať není úplně vrchařská, ale nakonec to vyšlo super,“ liboval si jezdec týmu Symbio+ CE.Energy.

Už v prvním stoupání na Krkavec se snažil vedoucí skupinu roztrhat. „Pod kopcem nás vpředu zůstalo šest: já, Maty (Ulman), Strožík (Jan Strož), Kulhec, Lukáš Kobes a Filip Rydval. Hodně za to bral Strožík,“ říkal mladší z bratrů Stošků.

Útočil i při opakovaném výjezdu na nejvyšší kótu závodu cestou k cíli.

„Vzal jsem to na sebe. Pod Krkavcem mě dolítnul už jen Maty a když jsem do cílového areálu skočil jako první, tak jsem věřil, že vyhraju,“ svěřoval se.

Mezi ženami byla nejrychlejší česká šampionka v maratonu Jana Pichlíková před další reprezentantkou Pavlou Havlíkovou. Čtvrtá absolutně, ale první v kategorii do 49 let, skončila Jana Žídeková z plzeňského týmu Cyklotrenink.com. Třetí místo ve stejné kategorii si vybojovala Helena Kristková, manželka ředitele hokejového klubu Škoda Plzeň.

Závod na 38 kilometrů ovládli domácí bikeři. Mezi muži osmnáctiletý Aleš Vrba (COPR Přeštice) před juniorským mistrem světa v orientačních závodech na horských kolech Janem Haškem (KOS Plzeň). Třetí skončil Dominik Tyrner (SK Kola Víšek). V kategorii žen triumfovala šestnáctiletá kadetka Adéla Holubová ze sestavy Kola-BBM.cz.

Ilustrační fotografie.
Kolem Boleveckých rybníků se proháněli běžci