Česká reprezentace vedená zkušeným americkým koučem Kenem Scalabronim na úvod prohrála s Ruskem 43:58. „Nedařilo se nám ve střelbě. Navíc jsme ztrácely hodně míčů," posteskla si po zápase zklamaná Kristýna Brabencová, která favoritkám nastřílela čtrnáct bodů.

V první čtvrtině se české basketbalistky trápily v koncovce, zatímco Rusky byly ve střelbě mnohem efektivnější. Hostující hráčky měly i vyšší procento doskoků. A to jak v obranné fázi, tak i na útočné polovině. Nebylo tak divu, že po deseti minutách hry ruský tým vedl o osm bodů poměrem 16:8. Jenže na začátku druhé čtvrtiny stačilo domácímu týmu jen třiaosmdesát vteřin k vyrovnání. Po jedenácti vteřinách druhé pasáže hry byla faulována Kristýna Brabencová, která oba trestné hody proměnila. Devatenáctiletá hráčka byla i nadále při chuti, o chvíli později totiž dvakrát přesně mířila za tři body a vyrovnala skóre sobotní bitvy.

Trenér ruského týmu Dmitry Donskov si musel vzít oddechový čas, ale ani ten jeho svěřenkyním k budíčku nepomohl. Ludmila Dudáčková díky jednomu trestnému hodu strhla vedení na stranu Česka. V čase 15:33 skórovala také Veronika Šípová a náhle to bylo 19:16 ve prospěch bojovnic v bílých dresech. Jenže srdnatě hrající Rusky se také nevzdaly a do poločasu skóre přece jen otočily – 21:23.

Až do čtvrté minuty třetí čtvrtiny, kdy skórovala zkušená Veronika Voráčková, to byl velmi vyrovnaný zápas. Pak ale Češkám trestuhodně odešla střelba a hostující hráčky se dostaly do rozhodujícího trháku o jedenáct bodů. Sborná si po zbytek zápasu vedení v klidu pohlídala a nakonec zvítězila jasně 58:43. Češkám nelze upřít snaha, na zisk dvou bodů to však nestačilo.

„Nic podobného se už nesmí opakovat. Musíme zápas rychle hodit za hlavu a poučit se z chyb. Nedařilo se nám střelecky, ztrácely jsme hodně míčů. To všechno vedlo k rychlým protiútokům, které Rusky dokázaly proměňovat,“ řekla po zápase zklamaná Kristýna Brabencová, se čtrnácti body nejlepší střelkyně českého týmu. Ta nezapomněla pochválit i klatovské diváky, kterých se do rekonstruované haly na zimním stadionu sešlo několik stovek. „Nikdo z nás nečekal, že se na náš zápas přijde podívat tolik lidí. Trošku nás to překvapilo, atmosféra byla naprosto skvělá,“ libovala si 181 cm vysoká Brabencová.

České basketbalistky mají šanci na reparát už v neděli, kdy od 18.00 hodin vyzvou Švédsko. To ve druhém sobotním utkání „české skupiny“ podlehlo v hale ZŠ Čapkova mladým basketbalistkám z Polska 30:58.

Česká republika – Rusko 43:58

Čtvrtiny: 8:16, 13:7, 12:21, 10:14. Rozhodčí: Jurasová (Srbsko), Emlek (Turecko), Dehondt (Belgie).

Česká republika: Tomancová 2, Vitulová 2, Pospíšilová, Brabencová 14, Voráčková 10, Šotolová 3, Šípová 5, Rylichová 2, Galíčková, Dudáčková 1, Sklenářová 1, Žílová 3. Trenér: Ken Scalabroni.

Rusko: Stoljarovová 5, Ogunová 9, Matvejevová, Komarovová 8, Repnikovová 6, Zotkinovová 14, Kožucharovová 5, Ignatovová 3, Pleskevičová, Zajcevová 8, Zverevovová, Kučinovová. Trenér: Dmitry Donskov.

Ostatní sobotní výsledky – skupina A: Portugalsko – Španělsko 34:75, Srbsko – Lotyšsko 61:51, skupina B: Bělorusko – Maďarsko 50:82, Belgie – Litva (hraje se od 20.15 hodin), skupina C: Polsko – Švédsko 58:30, Česko – Rusko, skupina D: Nizozemsko – Itálie 75:72, Francie – Německo (hraje se od 20.15 hodin).