Disciplína kombinující přejezdy v terénu v časovém limitu s měřenými úseky ve sjezdových pasážích láká. Chytla i osmnáctiletého plzeňského jezdce Martina Pešťáka.

Nedávno se člen Frbs-Wtb-Norco teamu a svěřenec trenéra Milana Spěšného představil v úvodním podniku Světového poháru v Jižní Americe.

Zahajovací závod série, která je zároveň mistrovstvím světa v této disciplíně, se odehrála ve vysokohorském prostředí chilských hor. „Lyžařské středisko Lo Barnechea nedaleko města Santiago de Chile se nachází ve výšce 2500 – 3700 metrů nad mořem, což samo o sobě dává zabrat, a dvoudenní akce, které předchází dva tréninkové dny, důkladně otestovala naši formu,“ podotkl Martin Pešťák.

V kategorii do 21 let si pod spalujícím sluncem a v mracích prachu vybojoval patnácté místo. Na úvod solidní výkon.

Navíc hned den poté se spolu s dalšími dvěma českými jezdci přesunul letecky přes celý kontinent k závodům do Kolumbie.

V městečku Manizales se začínalo sjezdem. „Byl to klasický jihoamerický městský downhill. K cíli jsme padali strmými uličkami, po schodištích, za divokého povzbuzování tamních temperamentních fanoušků. Vsadil jsem více méně na jistotu, což mi vyneslo sedmnácté místo se sedmivteřinovou ztrátou na vítěze,“ vyprávěl Pešťák.

Další den absolvoval už běžný endurový závod, nakonec šest rychlostních zkoušek na čtyřiceti kilometrech v místním deštném pralese.

„Stále pršelo a trať byla nasáklá vodou jako houba. Všechny hodně bolela, ale nám Evropanům vyhovovala asi víc než podmínky ve vysokých horách v Chile,“ říkal jezdec, který skončil celkově dvanáctý a devátý v kategorii do 21 let.

„Bylo to víc, než jsem sám čekal. Potěšilo i sedmé a deváté místo v jednotlivých erzetách. Vůbec je to povzbuzení před pokračováním série, které se koná ve francouzském Montagnes du Caroux,“ prohlásil Martin Pešťák.

Příbramský cyklista Martin Boubal
Co start, to vítězství. Boubal míří v Giant lize za obhajobou titulu