Ale ne vždycky dávala atletice maximum, což se projevovalo i v jídelníčku. „Já milovala rohlík s hořčicí a vysočinou,“ přiznala Tereza Petržilková. „Ale teď už se moje svačiny posunuly na jiný level,“ smála se. „Bílé pečivo se snažím vynechat, vyměnila jsem ho za žitné a mozzarelu,“ doplnila.

Přísný režim má i teď na Kanárských ostrovech. „Letos je to menší skupinka. Bydlíme v apartmánu, kde si sami vaříme,“ přibližovala úspěšná atletka.

Tereza Petržilková na halovém mistrovství ČR 2023.
FOTO: Atletka Petržilková si podmanila Ostravu zlatem, rekordem a limitem na HME

Co bude pro vás hlavní cíl v letní části sezony?
Světový šampionát v Budapešti, tam bych se ráda kvalifikovala individuálně na čtyřstovku. Samozřejmě budeme usilovat i o start štafety. Další vrchol přijde na mistrovství Evropy družstev, kde pravděpodobně budu členka štafety mixu, ale o tom se ještě bude rozhodovat podle výkonnosti v sezoně.

Už víte, kdy poběžíte první závod a jaký bude další program?
Máme konkrétní data na stole, ale ještě se rozhodujeme, jakou strategii s manažerem a trenérem zvolíme. Máme dvě varianty. Nicméně jasné je, že první start plánujeme 27. května na extralize v Plzni.

Tereza Petržilková na halovém mistrovství Evropy 2023 v Istanbulu.Tereza Petržilková na halovém mistrovství Evropy 2023 v Istanbulu.Zdroj: ČAS/Soňa Maléterová

Jak naladit co nejlepší formu na mistrovství světa?
No. Já se budu snažit předvádět formu už v červnových závodech. Ty budou klíčové, abych nasbírala co nejvíce bodů, potažmo splnila limit na šampionát. Ale ten je tak těžký, že se spíš budu snažit sbírat body do rankingu.

Před lety špičkoví atleti spíš zamířili do Prahy, tolik se v Plzni podmínky zlepšily?
Jsem přesvědčená, že ano. Stále vzkvétáme a to zázemí v Plzni je opravdu jedno z nejkvalitnějších v celé republice. Za tím si stojím. Věřím, že úspěchy se budou hrnout i nadále. Pokud děcka vydrží u atletiky, budou mít píli a cílevědomost, úspěchy a výsledky budou.

Tereza Petržilková ve finále čtvrtky na HME v Istanbulu.
Petržilková doběhla ve svém prvním velkém finále na mistrovství Evropy šestá

Vás do Prahy, třeba do USK, nelanařili?
Já jsem ve středisku VSC Viktoria, ale pořád jsem kmenovou členkou AK Škoda Plzeň. Jsem odchovankyně, možná i vlajkovou lodí našeho ženského týmu. Držím se doma v teple.

Co kromě perfektního zázemí vás drží ještě v Plzni?
Tréninková skupina. Pod Honzou Hanzlem trénuju už osmou sezonu. Kdybych odešla, znamenalo by to i změnu kouče. Jsem tady doma, zázemí a podmínky se mi v Plzni snaží vytvořit opravdu maximální, abych podávala co nejlepší výkony. Nemám důvod měnit.

Tereza Petržilková ve finále čtvrtky na HME v Istanbulu.Tereza Petržilková ve finále čtvrtky na HME v Istanbulu.Zdroj: ČAS/Soňa Maléterová

Ještě se vrátím k vítězství v anketě, kam ji mezi vašimi úspěchy zařadíte?
(zamyslí se) Těžko říct. Je to třešnička na dortu. Chvíle, kdy se člověk zastaví a všechno sesumarizuje, ohlédne se, jak všechno bylo.

Už má skleněná trofej svoje místo?
Na ledničce mezi ostatními cenami, kde se na ně krásně práší (smích).

Jaký pro vás byl rok 2022?
Byl krásný a rozhodně nejlepší v kariéře. Ale začátek letošního už mu zdárně pošlapal paty. Doufám, že na to navážu a letošní rok bude ještě úspěšnější.

Na pódiu se vystřídala řada sportovců, kdo vás zaujal?
Nevidomý plavec David Kratochvíl z Tachova. Má úžasné úspěchy a šla mi husí kůže, když jsem poslouchala aplaus, který měl.

Tereza Petržilková na halovém mistrovství Evropy 2023 v Istanbulu.
Po štafetě mi ukápla slza, protože třetí místo bylo blízko, přiznala Petržilková