Svůj životní úspěch svěřencům Jan Řehula ani zvlášť nepřipomíná. „Že bych jim pouštěl záznam závodu v Sydney, to ne. Občas to někdo vytáhne a my trenéři zavzpomínáme. Spíš se snažím, aby mládežníci sledovali světový triatlon, aby měli současné vzory, viděli ohromnou rychlost triatlonu a motivovalo je to,“ říká Řehula. „Ono vstávat každý den v pět hodin ráno a trénovat tři disciplíny - plavání, cyklistiku a běh - někdy i třífázově není snadné. Proto potřebují jasný cíl, kam by to chtěli dotáhnout,“ zdůrazňuje.

A mladí triatlonisté pod Řehulovým dohledem rostou. V Českém poháru (ČP) v silničním triatlonu obhájili pozici nejlepšího týmu u nás a k tomu přidali řadu individuálních medailí.

„Obhajoby titulu v týmech si hodně vážíme, protože se započítávají výsledky napříč všemi kategoriemi od mladších žáků až po nejstarší elitu,“ podotýká Řehula.

Jestliže dres Triatlonu Plzeň obléká asi stovka závodníků od nejmenších dětí, tak čtvrtina z nich jezdí Český pohár a další závody.

close Jan Řehula (druhý zprava) se svými svěřenci na vyhlášení Krále triatlonu 2022. info Zdroj: TAP zoom_in Jan Řehula (druhý zprava) se svými svěřenci na vyhlášení Krále triatlonu 2022.

A premianti? „Nejlepší byla Nela Marková, má nejvíc prvenství, vyhrála celkově pohár i mistrovství ČR mladších žáků. Dařilo se i Barboře Jedličkové, vyhrála např. pohár v Brně a na mistrovství ČR dorostu byla třetí. Poprvé v kariéře okusila i závody Evropského poháru. Úspěchů však bylo víc,“ zdůrazňuje Řehula. „Jen z mistrovství republiky jsme přivezli pět zlatých, tři stříbrné a 11 bronzových medailí,“ doplňuje.

Dobře si podle Řehuly vedl také Mikuláš Bíba. Starší žák, který jde do dorostu, byl třetí na MČR a celkově druhý v ČP. Na stupně vítězů se prodrala starší žákyně Karolína Rutarová. Druhá celkově v ČP zaznamenala dvě vítězství v seriálu. Stálice Kateřina Chytilová skončila v domácím poháru třetí celkově. Ve starších žácích se ukazoval prvoročák Matěj Kubias a dorostenec Jakub Souček vyhrál pohárový závod v Brně.

close Závodníci Triatlonu Plzeň obhájili pozici nejlepšího týmu v Českém poháru. info Zdroj: TAP zoom_in Závodníci Triatlonu Plzeň obhájili pozici nejlepšího týmu v Českém poháru.

Vedle vycházejících hvězdiček však týmový dres oblékají i ty velké. Třeba česká reprezentantka Tereza Zimovjanová. „Terka pravidelně startuje ve Světovém poháru, ve světovém rankingu je někde kolem padesátého místa, a je tak stále ve hře o účast na olympiádě 2024 v Paříži,“ zdůrazňuje Řehula.

Další osobnost Jindřiška Zemanová zářila v terénním triatlonu Xterra.

„Letos Jindřiška ve své poslední sezoně mezi profíky vyhrála závod SP Xterry, jednou byla třetí, na mistrovství světa skončila devátá, na Evropě v Prachaticích osmá, šestá v short tracku. To jsou úžasné výsledky a jsem rád, že závodí právě za nás. Navíc od začátku, co je v klubu, pomáhá s tréninkem, předává zkušenosti,“ oceňuje Řehula.

A přidá další blýskavé momenty svěřenců na scéně Xterra. „Bára Stupková obhájila titul světové šampion᠆ky 20 až 25 let a svou věkovou kategorii vyhrála i na Evropě v Prachaticích. Tam byl v age group třetí ještě Filip Matějovič,“ vypočítává hlavní akademik.

A vize pro další sezonu? „Budeme se držet letošního modelu. Začali jsme plaveckým soustředěním, následují tři kempy na běžkách, jarní slet v Domažlicích, pak na přelomu dubna a května kemp v italském Rimini. Našli jsme tu pohodové zázemí a jeli tu i závod ve sprint triatlonu ze série Challenge ve skvělé konkurenci i atmosféře. Takže si to rádi zopakujeme a pak už vlétneme do Českého poháru,“ plánuje Jan Řehula.