Tak se Město Touškov zapsalo premiérově do Českého poháru horských kol.

Super závod, díky. Trať jako na Světovém poháru a atmosféra ještě lepší, chválili účastníci druhého dílu národní série na facebooku pořadatele z TJ Sokol Město Touškov.

„Trať je skvělá, má naprosto všechno. Dovedu si představit, že by se tu jelo mistrovství republiky,“ přidal se Ondřej Cink, hlavní hrdina nedělního závodu mužů.

Z domácí špičky se fanoušci nedočkali jen Jaroslava Kulhavého.

Olympijský vítěz sice na závod kousek od Plzně dorazil, ale nakonec se omluvil a nestartoval.

Téměř domácí Cink, původem z Rokycanska, hnaný diváky záhy ujel zbytku soupeřů. Měl tah v kopcích, skvěle projížděl technické sekce. „Nechtěl jsem na nikoho moc čekat a jel jsem tempo, jako při svěťáku,“ svěřoval se v cíli Cink.

Osmadvacetiletý jezdec týmu Kross Racing si postupně vypracoval až minutový náskok. V závěru si tak mohl dovolit lehce ubrat a v cílové rovince si tlesknout s diváky na oslavu vítězství. V Touškově druhého po sobě.

Jen před týdnem tu Cink ovládl pohárovou generálku z programu PAL Cupu.

„Potřebuju se před svěťáky rozzávodit. Další víkend jedu do Heubachu. Jde o závod kategorie HC, asi tam bude velká konkurence, ale trať mi taky sedí,“ uvedl český reprezentant.

Na touškovském okruhu přitom musel přemáhat bolest v achilovce.

„Dva dny předtím jsem pořádně neseděl na kole a s fyzioterapeutem jsme to dávali dohromady. Při závodě jsem to ale stejně cítil,“ přiznal Cink.

Soupeřům přesto dovolil bojovat jen o zbývající medailová místa.

Demonstrace za nezávislost justice na náměstí Republiky v Plzni
Demonstrovali za nezávislost justice

Souboj se zúžil na tři jezdce. Zpočátku nejaktivnější Jan Vastl skončil čtvrtý, bronz bral další z favoritů Jan Škarnitzl. Po chybě na startu se sice ještě dotáhl do skupinky Cinkových pronásledovatelů, ale na útok Martina Stoška nestačil. I tak si Škarnitzl upevnil průběžné vedení v sérii.

Stošek nasadil k rozhodujícímu trháku v táhlém stoupání na začátku předposledního okruhu.

„Bylo jasný, že to nemůžu nechat na finiš. Zaútočil jsem, ale stále jsem čekal, kdy mě Škárna dolítne. Nestalo se a je z toho zatím můj nejlepší výsledek v poháru. Jen kousek odtud v Chotíkově bydlí brácha Viktor, takže to těší dvojnásob,“ podotkl držitel stříbra.

Muži jeli na náročné trati se skoky, klopenkami a kamennými pasážemi osm kol.

Jen o okruh méně musely zvládnout ženy. Stejně suverénně jako Cink dominovala Anne Terpstraová, nizozemská šampionka z týmu Ghost Rider. Stříbro vybojovala Karla Štěpánová před úřadující českou mistryní Jitkou Čábelickou.

V mladších kategoriích se prosadily domácí bikerky.

Mezi čtyřicítkou kadetek si druhé pohárové vítězství v řadě připsala Simona Spěšná z MS Bike Academy. V kategorii juniorek skončila druhá Adéla Holubová z dalšího plzeňského týmu kola.bbm.cz.

Už předtím v sobotu se Touškovskou roklí hnalo mládí. A že ho bylo.

Třeba devadesát starších žáků a čtyřicet žákyň. Podobně nabité byly i další kategorie.

„Premiéru máme úspěšné za sebou. Všem, kteří se podíleli na organizaci, zvlášť našim partnerům, bych chtěl poděkovat. Napoprvé jsme zvládli závod kategorie C2 a příští rok se pokusíme zabojovat o cé jedničku,“ avizoval šéf závodu i pořádající jednoty Pavel Foltýn.

Výsledky jsouna www.poharmtb.cz.