Mistrovský závod na nejdelší trati, který je vůbec vyhlašován, se koná v sobotu a počtvrté v řadě proběhne v Plzni. „Poběží se na asfaltovém okruhu ve Štruncových sadech dlouhém patnáct set metrů s minimálním převýšením," říká ředitel šampionátu Vlastimil Šroubek z klubu SC Marathon.

Tři předchozí šampionáty v Plzni měly vždy stejné vítěze. Mezi muži kraloval Daniel Orálek a ženám vládla Michaela Dimitriadu.

Nejrychleji se v Plzni běželo před víc než třemi lety – 26. března 2011.

„V ten den si Orálek vytvořil osobní rekord a v historických tabulkách českých ultramaratonců se časem 6:54:50 hodiny posunul na šesté místo. A Michaela Dimitiriadu stlačila časem 7:56:55 hodiny český rekord na světovou úroveň , když jako první žena u nás se dostala pod hranici osmi hodin," vzpomíná Šroubek.

Dimitriadu pokračovala ve vynikajících výkonech i následující rok. Pro český titul si sice v Plzni doběhla za bezmála devět hodin, ale jen krátce předtím se vytrvalkyně stala v polských Katovicích mistryní světa v běhu na 24 hodin výkonem 244 232 metru.

„Vlastní český rekord přitom Michaela vylepšila o téměř deset kilometrů," říká Sroubek.

Obhájci titulu Orálek i Dimitriadu figurují i ve startovních listinách nadcházejícího šampionátu v Plzni, ale jejich cesta za čtvrtým zlatem v řadě nebude lehká.

„Dan bude mít velkého soupeře v Radku Brunnerovi z Babic, který ho letos již několikrát porazil," podotýká ředitel mistrovství.

Poslední vzájemný souboj ale vyhrál Orálek. „Bylo to při zářijové stovce v nizozemském Winschotenu, kterou Dan ovládl už počtvrté. Radek Brunner závod na 65 kilometru vzdal ze zdravotních důvodů, teď je už opět ve formě," říká Šroubek.

Brunner jeho slova potvrdil nedávno, když vyhrál maraton v Benešově u Semil časem 2:38:07 hodiny.

„V Benešově zvítězila i Dimitriadu, ale běžela se zraněním lýtkem, které má teď oteklé, takže její start v Plzni je nejistý," hlásí Sroubek.

Mistrovský závod na 100 kilometrů startuje v Plzni v sobotu v půl deváté ráno, následně se rozběhnou i další vložené závody. V půl druhé maraton a v půl páté běh na 10 kilometrů.

„Přihlásit se je možné ještě na www.marathonplzen.cz, kde jsou i další informace," upřesňuje Šroubek a veřejnost žádá o ohleduplnost vůči běžcům.

„Hlavně při přecházení trati, aby nedošlo ke zbytečnému zranění závodníka nebo diváka," vysvětluje.