To Milan Spěšný ovládl v konkurenci tří stovek jezdců Aimtec Open Race ze série Cyklomaraton Tour.

O vítězství tentokrát šestatřicetiletý biker z týmu Kola – BBM rozhodl až v závěru závodu na 50 kilometrů.

„Loni jsem z čelní skupinky zaútočil v posledním sjezdu, teď až na louce před cílem," říkal Spěšný.

V jedné z ostrých zatáček svedl tvrdý souboj s Martinem Stoškem a v cíli byl dříve než o 17 let mladší soupeř v dresu ČS Specialized.

„Utkali jsme se na lokty. Tvrdě, ale nic proti pravidlům," dušoval se vítěz.

„S Martinem jsme v úniku absolvovali závěrečnou čtvrtinu trati. Tahal v kopcích, stačil mi ve sjezdech, a proto jsem si útok schoval až do kliček před cílem," vysvětloval.

Do jedné z posledních obrátek vjel hodně agresivně. Natlačil se před Stoška a soka porazil o 1,4 vteřiny. Třetí už s odstupem skončil Ladislav Fabišovský z Madety.

Rozhodující únik dvojice jezdců se zrodil poté, co právě Spěšný svým nástupem roztrhal skupinu v čele závodu.

„Přece jen jsem měl v nohou souboj v Brnířově, takže v Plzni jsem zpočátku nijak nebláznil," vyprávěl.

Ve vedoucí skupině měli totiž převahu jezdci týmu Madeta Fitness. „Ti se ale o nějaké ataky nepokoušeli. Naštěstí. A když jsem potom cítil, že mi nohy jedou, tak jsem zabral a nástup zachytil jen Stošek," popisoval zrod klíčové akce.

Do bohaté sbírky tak ostřílený borec, ale stále více i trenér, přidal další vítězný korálek. V roli kouče prožije v závěru týdne velký stres.

V jihoafrickém Pietermaritzburgu vyvrcholí mistrovství světa horských kol a do závodu mužů zasáhne v sobotu i Spěšného svěřenec Ondřej Cink. Spolu s Jaroslavem Kulhavým české želízko v boji o duhový dres.

Loňský mistr světa i Evropy do 23 let a nyní čtvrtý muž Světového poháru chce v Africe potvrdit letošní skvělé výsledky.

„U televize to budou nervy, ale klidně ať mi Ondra připraví šok, jako v Andoře," přál si Spěšný.

Tehdy Cink téměř celý závod vedl a nakonec ho dokázal předstihnout jen úřadující mistr světa Nino Schurter. A Spěšný věří, že dravý mladík z Rokycanska může na místo v nejlepší pětce pomýšlet i v africkém terénu.

„Na trati ubylo dlouhých kopců a je tu víc technických pasáží, což Ondrovi sedí. Jenže není to jen o fyzické formě, ale i o hlavě," podotkl Spěšný.

Jedním si je však jist.

„Jak Ondřeje znám, tak to zase nakopne," prohlásil bývalý úspěšný reprezentant. „To je jeho styl závodění a já se ho ani nesnažím změnit. Je mladý, tak ať se ukáže. Může jen získat."