Před devíti lety se zúčastnila olympijský her v Pekingu, což byla první účast české lukostřelkyně na olympiádě po dlouhých osmadvaceti letech. Tehdy se to podařilo Zdeňce Rouskové a Jitce Dolejší (OH v Moskvě v roce 1980).

Účast Barbory Horáčkové na olympiádě je o to výraznějším úspěchem, že se svému sportu věnovala jako čistá amatérka až po zaměstnání, což si v ostatních sportech lze představit jen stěží. Lukostřelbě se věnuje i nadále v plzeňském klubu LK Arcus, kde se jako trenérka věnuje lukostřelcům od nejmenších nadějí až po dospělé.

Minulý týden se Barbora Horáčková, která statečně bojuje se zákeřnou nemocí, zúčastnila setkání Klubu západočeských olympioniků (KZO), kde od nadačního fondu olympioniků převzala humanitární podporu.

„Chtěla bych za příspěvek, který mi byl poskytnut, poděkovat,“ říká účastnice olympijských her.

Jak se ve společnosti tak významných sportovců cítíte?
Klub západočeských olympioniků existuje už šest let, věděla jsem o jeho existenci, protože se na střelnici v Lobzích potkávám s panem Kůrkou, který se v klubu angažuje. Letos jsem byla oslovena předsedou klubu Vladimírem Jarým, který mě seznámil s činností klubu, a já se rozhodla, že do něj vstoupím. Vždyť jsem na olympiádě byla. O to víc si toho cením, že jako čistě amatérská sportovkyně (usmívá se). Proč nevstoupit do takového spolku bývalých vynikajících sportovců?

Kolik známých tváří jste na setkání poznala?
Když jsem na setkání přišla, tak jsem si řekla: Kam si já jen sednu? Vždyť znám jen pana Kůrku, pana Jarého, paní Štruncovou, pana Ebermanna, který byl vlajkonošem výpravy Plzeňského kraje na zimní olympiádě dětí a mládeže. A samozřejmě také sportovního střelce pana Vargu, který byl také na olympiádě v Pekingu. Na setkání jsem pak poznala bývalou atletku paní Marcelu Neckářovou. Musím říci, že to je velmi milá a společenská dáma a její společnost u stolu mě velice těšila.

Co říkáte tomu, že jste při setkání KZO byla benjamínkem?
To jsem si samozřejmě uvědomila. Tak trochu mě mrzí, že na setkání mladší olympionici nechodí. Možná zatím necítí potřebu se setkávat.

Na olympiádě jste byla jako čistá amatérka. Je vůbec ve světě země, kde se dá lukostřelbou uživit?
Víte, já s výjimkou několika frází neumím anglicky. Ve škole včetně vysoké jsem měla ruštinu a jako druhý jazyk němčinu. Tím, že nemohu volně anglicky konverzovat, na zahraničních závodech jsem se s kolegy nebavila. Obecně ale vím, že závodníci lukostřelecky vyspělých zemí jsou profesionálové nebo alespoň poloprofesionálové, většinou v policejních nebo vojenských klubech – něco na způsob našich Dukel. Výhodou současné mladé generace je, že angličtinu ovládají. Moje starší dcera Maruška, rovněž lukostřelkyně, je po sociálních sítích v kontaktu se závodníky z celého světa. Oni spolu komunikují, baví se spolu na závodech a vědí tak o sobě podstatně více.

Zúčastnila jste se olympijských her v Pekingu. Co pro vás účast na olympiádě znamená?
Především dosažení obrovské sportovní mety. Snila jsem o tom, chtěla jsem se tam dostat a je úžasné, že se mi to podařilo. V Pekingu jsem ale zjistila, že to okřídlené Coubertainovo heslo: Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se, je dávno v tahu. Jen když jsem prolistovala brožuru české olympijské výpravy, tak mě tuhnul úsměv na rtech – z celé výpravy jsme asi jen já a můj kolega lukostřelec Martin Bulíř chodili do práce, ostatní byli profesionálové. Když jsem se na setkání české výpravy na českém velvyslanectví v Pekingu s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem bavila s plzeňskou sportovní střelkyní Lenkou Maruškovu, tak se divila, že mám ještě civilní zaměstnání. Ptala se mě, kdy mám volno – já jí odpověděla, že můj volný čas je lukostřelba. Na své 34. místo z Pekingu jsem hrdá.

Vy i váš bývalý manžel se věnujete lukostřelbě už léta. Bylo to tak, že se tím pádem musely lukostřelbě věnovat i vaše dcery?
Nemusely. Je pravda, že na střelnici vyrostly, ale rozhodně to nebylo postaveno tak, že by musely dělat lukostřelbu.

Nicméně zejména vaše starší dcera Marie jde ve vašich stopách a je úspěšnou závodnicí a reprezentantkou …
To je pravda. Maruška má vysoké sportovní cíle a jde si za nimi. Snaží se, maká a myslím si, že to nese i své ovoce. Mladší dcera Johanka se rovněž věnuje lukostřelbě, ale už ne s tak velkým nasazením jako její sestra. Já i jejich otec to necháváme výhradně na jejich rozhodnutí. Když holky chtějí, mají naši maximální podporu. Samozřejmě se ale neobejdou bez další podpory prostřednictvím dotací či různých nadací. Lukostřelci jsou na tom pořád tak, že si podstatnou část sportování musí hradit z vlastní kapsy.

Jaké jsou poslední největší úspěchy Marušky?
Je mistryní republiky v juniorkách i v ženách, na závodu Evropského poháru juniorů a dorostu letos v Poreči si s kolegou Davidem Vítovcem z Prahy vystřílela bronzovou medaili ve smíšených dvojicích. V rozstřelu porazili ruskou dvojici, což bylo úžasné. V celkovém pořadí Evropského poháru dorostu si Maruška v kategorii jednotlivkyň vybojovala rovněž bronzovou medaili.