„Nervuju se víc, než kdybych byl přímo v dějišti her,“ přiznává běžec na lyžích a nyní hlavně trenér.

Na vrcholící olympiádě v Pchjongčchangu má devětadvacetiletý pokračovatel rodinné tradice hned dva týmové kolegy ze Sport Clubu Plzeň.

Bratra Aleše startujícího na třetí olympiádě a partnerku Kateřinu Berouškovou, kterou jako trenér vytáhl k premiérové účasti na olympijských hrách.

„V týmovém sprintu zajel Aleš s Jakšíkem (Martinem Jakšem) sedmé místo, což je parádní výsledek. Zvlášť pro bráchu, který musel o účast na hrách bojovat do poslední chvíle,“ komentuje výkon o dva roky staršího sourozence.

Chválí i Kateřinu.

„Ve skejtové části skiatlonu sice ztratila víc, než asi čekala, když se příliš vydala v klasice. Zklamaná byla i po skejtové desítce. Nejely jí nohy a vůbec se necítila dobře. Zato její výkon ve sprintu korunovaný postupem z kvalifikace, to byla bomba. Z toho jsem měl velkou radost,“ říká Razým.

Beroušková podle něj rozjela dobře i štafetu. „Předávala sedmá, jen asi čtyřicet sekund za první závodnicí. Solidně zvládla také týmový sprint, ačkoliv nakonec s Petrou Novákovou do finále nepostoupily,“ pokračuje Razým v hodnocení a
s očekáváním vyhlíží závěrečné vystoupení – nedělní třicítku klasicky.

„Jakékoliv umístění Kačky do třicátého místa by bylo výborné,“ míní.

Se svěřenkyní sice komunikuje na dálku, ale moderní technologie lyžařskému páru situaci ulehčují.

„Trénink mezi závody není nic složitého a detaily ladíme po skajpu nebo po telefonu,“ vysvětluje.

Jako problém nevidí ani časový rozdíl osmi hodin mezi Chotíkovem u Plzně, kde žije, a Pchjongčchangem. „Běžecké závody startují kolem sedmé hodiny ráno našeho času, což není nic hrozného. No a naposledy se spojíme kolem třetí odpoledne, kdy chodí Kačka spát,“ prozrazuje Vladislav.

Nedělní boj Berouškové, stejně jako sobotní padesátku mužů, však Vladislav v přímém přenosu neuvidí. V ten čas se bude věnovat dorostencům z klubu na závodech Českého poháru v Jablonci. „To má přednost. Je prima sledovat, jak se mladí závodníci zlepšují. A to, že se dá dostat na olympiádu i z Plzně, je pro ně ohromnou motivací a pro nás trenéry povzbuzením,“ zdůrazňuje Vladislav Razým mladší.