Plzeň - Emil Herzog, to jméno si zapamatujte. Možná jde o budoucí hvězdu světové cyklistiky. Mladý německý jezdec z týmu Auto Eder ovládl mezinárodní závod juniorů Grand Prix West Bohemia v Kyšicích u Plzně a je zase blíž angažmá na elitní scéně.

Tým Auto Eder je farmou worltourové stáje Bora-hansgrohe a triumf v závodě kategorie UCI 1.1 je skvělou vizitkou. Konečně nejlepší dva junioři z loňské Grand Prix už barvy Bora-hansgrohe hájí.

Ale zpátky k letošnímu ročníku. Startovalo 130 juniorů 11 národností a do cíle po 133 kilometrech na okruhu klasikářského střihu dojelo 62 z nich.

V úvodu se v únicích předvedli i čeští závodníci Stanislav Pátík (Mapei Merida Kaňkovský) a Richard Kobr z pořadající Roman Kreuziger Cycling Academy, shodou okolností medailisté z loňského závodu kadetů. Hodně aktivně ale jezdili i borci z nizozemského týmu Willebrord a Auto Eder.

V šestém z jedenácti okruhů pak sólově zaútočil největší favorit Herzog. Rychle si vybudoval značný náskok a po více než třech hodinách zvítězil o 3:40 minuty před devítičlennou skupinkou pronásledovatelů. V té byli i tři čeští zástupci Daniel Mráz, Milan Kadlec a Adam Seeman, jenže ve finiši na medaile nedosáhli. Stříbro bral Herzogův týmový parťák Romet Pajur z Estonska před Polákem Mikolajem Szulikem. Nejlepší z našich byl pátý Mráz (Mapei Merida Kaňkovský). Ve spurtu hlavní skupiny si pak Richard Kobr vybojoval sedmnáctou příčku.

Závod kadetů na 85 km vyhrál Štěpán Zahálka ze Slavoje Terezín.

Junioři z Auto Eder předtím ovládli i kritérium v Plzni na Lopatárně. Z vítězství se radoval Pajur, Herzog byl třetí, když se mezi ně vmáčkl druhý Milan Kadlec (Dukla Praha). Domácí Richard Kobr byl pátý. Mezi kadety si vítězství v kritériu vybojoval Kryštof Král z Dukly Praha.

„Vyšlo počasí, nikomu se nic vážného nestalo, vše proběhlo ke všeobecné spokojenosti. Chci poděkovat organizačnímu týmu, obcím, které byly závodem dotčeny a vyšly nám vstříc, i týmům, že dorazily v tak hojném počtu. Zahraniční junioři, zvláště ti z Auto Eder, nám ukázali, jak jsou dobří a kde je nastavená laťka i pro naše kluky,“ komentoval závod Petr Kubias, ředitel GP West Bohemia a zároveň šéf Roman Kreuziger Cycling Academy. (ks)

Plzeňský deník: úterý, 3. květen 2022