Na čtyři sta dospělých bikerů, řada známých borců a k tomu množství dětí přitáhl na start 13. ročník cyklomaratonu na horských kolech Aimtec Open Race. Závod v okolí Plzně po stezkách u řeky Berounky a v přírodním parku Radeč se po dvou covidových letech vrátil na scénu v tradičním květnovém termínu.

„Vyšlo počasí, lidé se bavili, přišla spousta dětí, atmosféra úžasná, takže jsme spokojení,“ řekl zakladatel a hlavní organizátor akce Pavel Štícha. „Předloni jsme závod kvůli pandemii překládali a pak jsme ho museli zcela zrušit. Loni se mohlo jet až na podzim a ještě v omezeném režimu, takže jsme rádi, že se akce konečně vrátila do obvyklých kolejích,“ zdůraznil bývalý cyklista, dráhař a později i úspěšný závodník na horských kolech.

Pro děti byl vedle závodů na jednoduchých tratích po loukách u svatého Jiří v Doubravce připraven i rodinný desetiboj. „Na desítce stanovišť si děcka vyzkoušela různé sportovní aktivity, což bylo hojně využíváno. K tomu muzika, tombola o ceny, takže se dá říct, že rodiny strávily v zázemí akce příjemný den,“ uvedl Štícha.

Aimtec Open Race organizuje ještě s Jiřím Novotným a dalšími spolupracovníky. „Pořadatelský tým se stále rozšiřuje,“ podotkl první český šampion v závodech horských kol z roku 1993.

A hlavní závody?

Bikeři volili znovu z tras 65 a 37 kilometrů. Na delší z nich však došlo oproti minulým ročníkům k výrazné změně, když na hřeben Radče se nově stoupalo ze severní strany. „Přibyl nový výjezd i zajímavý sjezd. Zároveň ubyly pasáže po asfaltu, což si závodníci chválili,“ říkal Štícha.

Na delší trati byl nejrychlejší Jan Beneš z týmu Kola Pakandl (2:16:15,7 hod.), jen o necelé tři sekundy před druhým Michalem Dvořákem (Kilpi Kome). Se ztrátou 1:13 minuty proťal cíl třetí Pavel Gonda (Skils Bikegallery) a zároveň vítěz kategorie čtyřicátníků. Šestý absolutně skončil Tomáš Kozák z Cyklo Atom, nejlepší z bikerů nad 50 let (2:22:07). „Šlo tradičně o skvěle zajištěný závod, letos hodně rychlý,“ uvedl Kozák. „Závodilo se od startu. První dělení obstaral už tradičně úvodní výjezd na Chlum. V čele nás zůstalo asi osm nebo devět. Ještě víc se pak čelní skupinka rozdrobila zhruba v třetině tratě u Stupna. Dál se už jelo po dvojicích, trojicích. Já bojoval s Lukášem Pitlem o páté místo. V závěru se však přede mně nacpal borec z kratké trasy, lehl a než jsem ho objel, získal Lukáš rozhodující náskok,“ popsal závěr zkušený biker, proslulý výkony z ultramaratonů a závodů na 24 hodin.

Jen pro zajímavost, v sedmé desítce početného startovního pole (216 jezdců) dokončil závod na delší trase Roman Žák, šéf společnosti Aimtec (2:52:44,6).

Vítězství mezi ženami si vybojovala ukrajinská reprezentantka Krystyna Stryžaková (Ghost Bikes, 2:58:26,9) před Martou Štolcpartovou z Cyklo Atom (3:01:47,4). Třetí dojela teprve 17letá Nikola Kubíková (Author Team Stupno, 3:10:46).

Jezdci stupenského Author Teamu Luboš Kárník s Jakubem Šmídem pak ovládli souboj na 37 kilometrů. Cílem projeli společně v čase 1:24:49,4, ale Kárník, patřící do kategorie čtyřicátníků, o desetinu sekundy dříve než jeho výrazně mladší kolega. Třetí skončil Lukáš Kadlec z týmu Aimtec. Celkově pátý byl nejrychlejší jezdec kategorie 30 – 39 let Dominik Tyrner (Kola Pakandl). Hned za ním proťal cíl Radek Vojta (Ghost), vítěz kategorie 50+.

Také mezi ženami kralovaly zásluhou Adély Šmídové barvy Author Teamu Stupno. Šmídová vyhrála v čase 1:38:48,9 hodiny s náskokem před Martou Kamarytovou (KOS Plzeň, 1:42:10,6) a Martinou Tyrnerovou (LK Škoda Plzeň, 1:43:29,5). V kategorii žen nad 40 let byla nejrychlejší Eva Kornalíková (Bajker.eu, 1:50:08,8).