Cestu do dvanáctičlenného finále si účastníci museli proklestit z rozjížděk a semifinále. „Divácky atraktivní formát jsem jako závodník poznal v Austrálii, kde ho nedávno znovu oživila ve velkém stylu triatlonová legenda a mistr světa Chris McCormack,“ říká bronzový z olympiády v Sydney a nyní šéftrenér české reprezentace Jan Řehula.

„Ve sprintových závodech jde o rychlost, odolnost, protože závody jsou rychle po sobě. Ale také je to o taktice a rychlé práci v depech při přechodech mezi disciplínami,“ vysvětluje trenér, přoč přijal pozvánku slovenských pořadatelů.
Atraktivní premiéra proběhla v areálu bratislavské Fakulty tělovýchovy a sportu na nábřeží Dunaje. „Plavalo se v bazénu,“ podotýká Řehula.

Finále zcela ovládli jeho svěřenci. Zvítězil olympionik Jan Čelůstka, stříbro bral loni ještě junior Ondřej Olšar z Triatlonové akademie Plzeň a bronz si vybojoval brněnský závodník František Kubínek.

Nejlepší ze slovenských reprezentantů Matúš Verbovský skončil pátý. Mezi ženami vyhrála jeho krajanka Romana Gajdošová.

„Někteří naši kluci den předtím absolvovali ještě souboj o český titul v aquatlonu (kombinace plavání – běh) a nebyli tak svěží jako Čelda (Čelůstka) s Olšarem. Ondra zajel nejrychlejší čas v kvalifikaci i v semifinále. Honza se trochu šetřil a ve finále z toho byl strhující souboj o vítězství,“ popisuje finálový závod Řehula.

Rozhodující byl podle něj přechod z kola na běh.

„Čelda byl v depu agresivnější a závěrečnou patnáctistovku běžel bos. Ondra právě při obouvání malinko ztratil, přesto odvedl dobrý výkon,“ chválí trenér devatenáctiletého Olšara.

Ten loni podruhé v řadě vyhrál Český pohár juniorů, obhájil i mistrovský titul a při premiéře na světovém šampionátu v Mexiku skončil dvanáctý. Letos už ale Olšar závodí mezi muži.

„V Plzni studuje Ondra vysokou školu a připravuje se v triatlonové akademii, kterou jsme tu rozběhli,“ připomíná Řehula.

Chodu akademie věnuje spoustu času. Pracuje na vylepšení tréninkových podmínek, hledá perspektivní závodníky. Nedávno do akademie přivedl Terezu Zimovjanovou z Prahy.

„Tereza se ukázala na akademickém mistrovství USA, kde v konkurenci pěti set závodnic skončila desátá,“ říká Řehula.

Stejně intenzivně se věnuje i reprezentaci. „V Praze nás teď čekají testy a poté vysokohorské soustředění v italském Livignu. Po kempu ve španělském Benidormu je příprava ve vysokohorském prostředí dalším důležitým blokem přípravy,“ tvrdí šéftrenér.