Po návratu ze závodu Kolem Kalifornie ale osmadvacetiletý Plzeňan tuší, že šance jet nejslavnější závod světa se mu vzdaluje.

„Sice stále figuruji v širší nominaci týmu na Tour, ale právě v Kalifornii jsem měl potvrdit potřebnou formu, a to se nepovedlo," uznal oceňovaný pracant belgické stáje Omega Pharma – Quick Step.

Co vám za mořem nevyšlo?
Nejezdilo se mi vůbec dobře. Zvedl jsem se až v posledních dvou etapách, což je příliš málo. Jsem zklamaný.

Stále pociťujete důsledky březnového zranění, kdy jste během závodu Kolem Katalánska proletěl v plné rychlosti zadním sklem u tratě zaparkovaného automobilu?
Určitě ten pád a následné potíže s kolenem mají na současném stavu svůj podíl. Naštěstí šlo jen o zranění měkkých tkání, takže jsem sice nemohl pár týdnů trénovat, ale koleno drží. A dokonce na Okolo Turecka se zdálo, že forma se mi vrací. Jenže Kalifornie mě vrátila do reality.

Naznačujete, že šance se vzdaluje, ale do startu nejprestižnější Grand Tour chybí ještě víc než měsíc.
To je pravda, ale nominace se uzavírá s určitým předstihem. Aby měli jezdci i tým klid na doladění formy. A pro mě v tomhle ohledu bylo stěžejní právě Turecko a Kalifornie.

Co vás v nejbližší době čeká?
To záleží na týmu. Zatím figuruji mezi náhradníky jak na Kolem Švýcarska, tak na Dauphiné Liberé, což jsou generálky před Tour, a čekám na konečný verdikt. Jestli zůstanu v kádru pro Tour a budu moci doufat, nebo dojde ke změně programu a pojedu nějaké menší závody.

O které podniky by se jednalo?
V čase Tour asi Okolo Rakouska, což je náročný a sledovaný závod. Mělo by to výhodu, že bych pro sebe dostal více volnosti. Šanci se ukázat. Zároveň bych se předtím mohl lépe připravit na mistrovství republiky, kde bych chtěl navázat na předchozí úspěchy v časovce.

To by pro vás byl první vrchol sezony. Plánujete ještě další?
Určitě. Mistrovství světa, španělská Vuelta, to jsou další výzvy téhle sezony.

Nezmínil jste olympiádu, start v Londýně by vás nelákal?
To není o pocitech, ale o výkonnosti. Pro Londýn nemáme vyjeté místo v časovce a v závodě s hromadným startem bych šanci na nějaký dobrý výsledek neměl.

V neděli skončilo italské Giro. Jak se vám líbilo?
Nějak víc jsem mohl Giro sledovat až po návratu z Ameriky. Vítězný Hesjedal všechny malinko překvapil, ale jel famózní závod.

O přední umístění dlouho bojoval také Roman Kreuziger, v Plzni váš tréninkový partner. Co jste říkal jeho výkonu?
Cyklistika je sport, velmi tvrdý. Jednou se daří, jindy ne. S Romanem jsem absolvoval velkou část zimní přípravy a vím, kolik úsilí tréninku na Giro věnoval. Šest soustředění, stovky hodin v sedle kola, další v posilovně. Už tohle není jednoduché a pak se vám během jedné etapy, jednoho špatného dne vše rozsype a půlroční práce přijde vniveč. O to víc mě těšilo vidět Romana, jak si osmačtyřicet hodin po onom výpadku dojel pro etapové vítězství.

Přesto se na Kreuzigerovu adresu snesla vlna kritiky.
To už jsem vůbec nechápal. Ještě možná od zklamaných fanoušků, kteří o cyklistice příliš nevědí, ale z vlastní stáje? Vždyť jestli je to pravda, tak kritizovali svého nejlepšího jezdce, jehož body drží A᠆stanu mezi týmy Pro Tour.