Příští týden rozhodne o (ne)úspěchu české házené mužů v této sezoně.

V sázce je postup na evropský šampionát 2018 v Chorvatsku. Pokud tam Češi nechtějí chybět, musí zvládnout nejlépe oba zbývající zápasy – ve středu s Islandem a v neděli v Makedonii. V zamotané 4. skupině kvalifikace nasbíraly všechny čtyři mančafty po čtyřech bodech. K postupu na Euro proto může stačit i jedna výhra.

Trenér házenkářské reprezentace Jan Filip ale odmítl jakkoliv spekulovat. „Naší prioritou je porazit Island o dvě branky, abychom se v minisouboji dostali před něj. Na utkání v Makedonii teď nemyslím, protože se soustředíme na Island. Střetnutí musíme zvládnout, abychom zvýšili šance na postup,“ řekl Filip.

Ze skupiny postoupí na Euro dva nejlepší celky. Češi jsou první o skóre, mají lepší vzájemnou bilanci s Ukrajinou (23:26 a 32:25) a minizápasy s Islandem (24:25) a Makedonií (35:28) se teprve vyvrbí.

Pro českou házenou je velká motivace být v Chorvatsku i vzhledem k tomu, že na předchozí Euro 2016 se reprezentace neprobojovala.

Házenkáři se připravují už od pondělí do čtvrtka v Plzni, ale zatím bez hráčů z francouzské a německé ligy. „Řadě hráčů skončily klubové soutěže a my potřebujeme, aby trénovali, protože v klubech se trénuje jinak. A také chceme využít čas k souhře, aby noví kluci dostali pod kůži náš systém a viděli, jak to funguje,“ vysvětlil Filip.

První dva tréninky házenkáři kombinovali nabírání fyzické kondice s hrou. „Kromě pondělí trénujeme dvoufázově. Myslím si, že hráči budou po těch čtyřech dnech trochu unavení, ale potom mají dva dny volna a na nedělní sraz by měli být fit,“ věřil kouč reprezentace.

Na konci týdne už budou mít čeští trenéři kompletní kádr (připojí se Linhart, Jurka, Stehlík, Babák, Bečvář, Mrkva nebo Horák). „Jde o stabilní členy týmu. Samozřejmě bylo by optimální, kdybychom je měli už v Plzni, ale při systému kvalifikace je to nemožné. Na druhou stranu se otevírá možnost pro jiné hráče,“ uvedl Filip.

Ten už svým svěřencům na videu pouštěl nepovedené utkání na Islandu. „Doma musíme zahrát lépe v útoku a hrát jinak, abychom islandskou obranu dostali pod tlak, což se nám na severu Evropy nedařilo,“ konstatoval Filip.

Není vyloučené, že Islanďané oproti prvnímu mači změní systém hry. „Naposledy s Makedonií hráli obranu 1-5 i 0-6, ale pro nás by to nemělo hrát až takovou roli,“ je přesvědčen.

Tíha okamžiku prý na jeho svěřence ještě nedoléhá. „Musíme se dostat do bojovné a příjemné nálady, ale to by mělo přijít až v pondělí a v úterý, kdy budeme mít šestnáct házenkářů pro zápas s Islandem. Tým cítí šanci, ale v každém případě nás čeká náročná práce, protože zadarmo nám nikdo nic nedá,“ varoval Filip.

Od pátku začíná hráčům dvoudenní volno. Znovu se sejdou v neděli poledne v Brně. „Poslední hráči dorazí v neděli večer nebo v pondělí ráno. V neděli bude jeden trénink a v pondělí dva. Zařadíme video ze zápasu na Islandu a budeme se připravovat po taktické a mentální stránce,“ plánoval reprezentační trenér.

Duel s Islandem v Brně začíná ve středu 14. června v 18.10 hodin a živě ho vysílá ČT Sport. „Chtěl bych ale, aby nás fanoušci přišli povzbudit do haly, protože jejich podpora nám vždycky pomohla,“ lákal Filip.