Za nejlepší sezonu ve své kariéře trenéra Přeštic považuje letošní podzim kouč Petr Moravec. „Tým fungoval dobře, dařilo se obraně i útoku. Podávali jsme solidní výkony a umístění tomu odpovídá," říká trenér mužů TJ Přeštice.

Jeho mužstvo je po odehrání 12 podzimních kol se ziskem 17 bodů na druhém místě a na vedoucí Újezd ztrácí pět bodů. Mohlo být ale ještě lépe, kdyby týmu vyšlo lépe poslední dvojkolo, kdy prohrál v Podlázkách a v Krčíně.

„Do té doby jsem tajně myslel i na to první místo. Bylo to pro mě zklamání," přiznává Moravec. „Nebyli jsme horší, ale nevím, co se stalo. V Krčíně jsme první poločas a začátek druhého hráli velmi dobře, ale pak jakoby někdo otočil vypínačem a nešlo nám to. V tomto dvojkole jsme ztratili čtyři body," lituje trenér.

Během první poloviny základní části nastříleli Přeštičtí celkem 212 branek. Největší sílou je ovšem obranná hra, 187 inkasovaných branek na kontě je velmi pěkné číslo, stejně dobrý je jen první Újezd.

„Když se nám povede, že brankář zachytá, tak je velmi kvalitní obrana největší sílou našeho mužstva. Navíc už dostávají přednost i mladší hráči, ti starší už jsou jen víceméně jako poradní," je s defenzivou spokojený kouč.
„Tým zde má obrovskou sílu a nedostává zbytečné branky, navíc ani moc nefauluje. Kluci získávají balony svojí vytrvalostí a předvídavostí," pokračuje s hodnocením.

Kouč neopomněl zmínit ani útok. „Chlapi dohrávají, nejsou zbrklí a zakládají vždy postupný útok. Nemáme vyloženého střelce, góly umí dávat všech šest útočníků. Největší naše síla je v tom, že to bereme jako týmový sport," je spokojený Petr Moravec.

A jeho slova nelze vyvrátit. Mezi střelci branek se nejčastěji objevovala jména jako Rudolf Lang, Pavel Kydlíček a Kamil Šelep. Dali o sobě ovšem vědět také Marek Brada, Ondřej Hošťálek a Tomáš Urban.

Petr Moravec vede muže TJ Přeštice už pět sezon. Tým převzal po sestupu do druhé ligy a vytáhl ho zpět mezi elitu. Za poslední tři roky se navíc pokaždé s mužstvem probojoval do play-off. „Celek se postupně zkvalitnil a získal zkušenosti. Už to není ten mladý a nerozvážný tým, ale mužstvo zkušených hráčů," říká trenér.

Petr Moravec zároveň přiznává, že v zimní pauze nebude třeba kádr vůbec posilovat. Do budoucna ale nové hráče do svého týmu vyhlíží, ovšem ne z výkonnostních důvodů.

„Na další sezonu budeme muset získat obránce, protože několik hráčů už není nejmladších. Ty bude třeba postupně nahradit," říká trenér přeštického oddílu národní házené.

Hned v prvním jarním kole čeká Přeštice velmi těžká zkouška. Utkají se totiž s aktuálním lídrem z Újezdu. Pokud by Přeštičtí dokázali zvítězit, vrátilo by je to zpět do hry o první místo.

„Pět bodů dohánět je dost velká ztráta, ale uvidíme, soutěž je dlouhá," zamýšlí se přeštický lodivod. „V každém případě bych se do play-off chtěl dostat z horních pozic. Pokud by nám to vyšlo, tak by to byl nepochybně velký úspěch."
V posledním vzájemném utkání, které se hrálo 6. září v rámci druhého kola, uspěli hráči Újezdu. Po remízovém poločase (4:4) se radovali z těsného vítězství 14:13.

„Obrana v čele s brankářem Tomášem Chmelíkem zahrála dobře. Útok se sice snažil, ale nedával branky," hodnotil tehdy duel aktuálně nejlepších týmů soutěže Petr Moravec.

„Ve druhé půli jsme zlepšili střelbu, ale často jsme se drobnými chybami připravovali o lepší pozice. Měli jsme na remízu, ta by dokonce byla i spravedlivá," uzavřel trenér národních házenkářů TJ Přeštice.

Michal Belšán