To nejlepší český cyklista vyhrál klasiku Amstel Gold Race a při stém ročníku slavné Tour de France vybojoval po famózním výkonu páté místo.

Na jezdce stáje Saxo Bank Tinkoff se také doma sype jedno ocenění za druhým.

Počtvrté v kariéře se stal Králem české cyklistiky, získal cenu Roberta Bakaláře za přínos cyklistice a figuruje rovněž ve vybrané desítce osobností aspirujících na titul Sportovec roku.

Přesto sedmadvacetiletý profesionál tvrdí, že nešlo o jeho životní sezonu.

„Byla úspěšná, ale i mezi lety 2008 až 2010 jsem dosáhl řady výborných výsledků. Vyhrál jsem Švýcarsko, Romandii nebo Kolem Sardínie. Pak ale přišly dva slabší roky a teď jsem se vrátil tam, kde bych chtěl být," prohlásil Kreuziger.

V Plzni na Rychtářce, kde se otvíral Specialized Concept Store, měl s dalším reprezentantem Františkem Raboněm autogramiádu.

Tvář vám zdobí knírek. To je dozvuk listopadového Movemberu (akce, upozorňující na nebezpečí onemocnění prostaty u mužů) nebo jde o změnu vzhledu?
Připojil jsem se k akci Movember a knírek teď půjde dolů. Jenže z týmového soustředění na Kanárech jsem se
 do Plzně dostal až odpoledne a holení šlo stranou.

Byly první tréninky na Kanárech volnější, nebo jste začali rovnou naostro?
Spíš to druhé. Každý den jsme jezdili zhruba čtyři hodiny na kole. V kopcovitém terénu jsme denně nastoupali od patnácti set do dvou tisíc metrů. Což je na úvod náročné, ale v příznivých klimatických podmínkách nás to po pauze dostalo zase do pracovního nasazení. Vytvořili jsme si základ, na němž je možné stavět.

Jak moc se sestava týmu obměnila?
Přišlo šest nových jezdců, kteří rychle zapadli. Tým by měl být zase silnější a navíc příliv nových tváří není takový, jako to bylo před minulou sezonou, kdy nás včetně mě přišlo mnohem víc.

Do stáje Saxo Bank Tinkoff 
za vámi údajně mířil i František Raboň, který po odchodu z týmu Omega Pharma – Quickstep hledal angažmá. Šlo jen o čirou spekulaci?
Nějaká snaha dostat Feryho k nám byla, ale vedení týmu hledalo hlavně vrchaře
a pak lidi na belgické klasiky po kostkách. A to Fery není. Jeho doménou byla práce pro spurtery v závěrech etap, tahání tempa. Nakonec přešel 
k bikům do týmu s výborným zázemím.

V pondělí bylo také oznámeno, že stáj, kterou reprezentujete, koupil od Bjarna Riise jeden
ze sponzorů, ruský miliardář Oleg Tinkov. Co říkáte změně vlastníka?
Pro mě to úplná novinka nebyla a pro nás jezdce se toho zase tolik nemění. Šéfem dál zůstává Bjarne. A tím, že nebude mít tolik práce se sháněním sponzorů se může víc soustředit na řízení týmu, na závodníky.

Jenže po letošní Tour se zrovna Riis s Tinkovem pustili do křížku a ruský magnát poté oznámil, že stáj opouští. Překvapil vás jeho návrat?
Po tom, co se dělo a psalo po Tour, je to možná překvapení. Ale emoce opadly, všichni si museli sednout a vyříkat si to. Ale pro nás je to jen dobře. Oleg Tinkov je blázen do cyklistiky, sám na kole hodně jezdí a teď si splnil svůj velký sen. Vlastní stáj s World Tour licencí. Zajistí ji finančně 
a Bjarnovi tím rozváže ruce pro manažerskou práci.

Máte jasno o svém závodním programu na příští sezonu?
Jasno mám, ale zatím si vše nechám pro sebe. Možná kolem Vánoc řeknu víc.

Prozradíte alespoň, zda vrcholem vašeho snažení bude znovu start na legendární Tour?
Ne, ale nebojte, dočkáte se. Co ale mohu říci, je, že závodit začnu o něco déle, až koncem února, abych měl čas v prosinci přidat ke kolu ještě všeobecnou přípravu. K tomu jen dodám že první start absolvuji v Ománu.

Změnil jste něco výrazně v programu tréninků?
Nic zásadního. Vyjdu z loňského modelu, kdy jsem celý leden trénoval v teple na Kanárských ostrovech.

A do té doby?
Pár dní se budu připravovat doma a pak se přesunu za lepším počasím do Itálie, kde bych měl trénovat zhruba do 18. prosince.

Do dne, kdy bude v Česku vyhlášen Sportovec roku?
Tak nějak.

Věříte, že by vás historický výsledek na Tour mohl v konečném pořadí vystřelit vysoko?
Jasnou favoritkou na titul je pro mě atletka Zuzana Hejnová, mistryně světa, která se svou úžasnou sérií vítězství v závodech na 400 metrů překážek zařadila mezi světové celebrity. Ale další pořadí zvlášť v roce, v kterém nebyla olympiáda, je otevřené, a tak se nechám překvapit.