V souboji do vrchu na čtyři kilometry zároveň úřadující český šampion v maratonu stlačil traťový rekord na čas 12:54 minuty. Tři roky starý výkon Jana Rajcharta zlepšil Stošek o 39 sekund a odměnou mu byla prémie deset tisíc korun.

„Chtěl jsem hlavně vyhrát, ale ta prémie byla taky lákavá. Zvlášť po Vánocích,“ hlásil biker s úsměvem ze soustředění v Jizerských horách, kde nahání kondici na běžkách.

Věří, že rekordní čas ze Ždáru se dá ještě zlepšit.

„Odhaduji, že tam je tak desetivteřinová rezerva. Ale záleží na podmínkách. Příště může být trať mokrá, pod sněhem nebo bude extrémně mrznout, a to vše hraje svou roli,“ upozornil Stošek.

Za sebou má turbulentní a úspěšný rok.

„Možná extrémně úspěšný,“ souhlasil člen týmu Vitalo Future Cycling.

Stošek loni dokončil na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích bakalářské studium v oboru fyzioterapie, za přítelkyní se stěhoval do Plzně a přesto exceloval na závodních tratích.

„Asi nejvíc si cením českého titulu z maratonu, prvního v kariéře. Ale beru i druhé místo z domácího šampionátu v cross country za Ondrou Cinkem a sedmou příčku z maratonského mistrovství světa,“ vypočítal Stošek.

Řadu úspěchů si připsal v okolí Plzně. V závodě Českého poháru v Městě Touškově dojel druhý za suverénním Cinkem, vyhrál Plzeňskou 50 ze seriálu Kolo pro život i Tour de Brdy se startem ve Strašicích.

„Jsem rodák z Blatné a k Plzni jsem měl vždycky dobrý vztah. Teď tu žiji s přítelkyní a navíc v Chotíkově bydlí brácha Viktor, rovněž cyklista. Takže se to všechno nějak propojilo,“ prohlásil biker.

K tréninku mu v okolí města chybí snad jen nějaký delší kopec. „Šumava je ale blízko, takže ani v tom není problém,“ uvedl Stošek.

Vavříny v minulé sezoně vozil také ze zahraničí.

Na světovém šampionátu v maratonu skončil sedmý, ačkoliv závod absolvoval se zhmožděným kotníkem, což byl následek pádu krátce po startu.

Ze zranění se vykřesal a v závěru sezony slavil s týmovým kolegou Kristiánem Hynkem čtvrté místo na prestižním etapovém podniku Brazil Ride. Předtím Stošek ovládl evropské závody Dolomiti Superbike Race nebo Elba maraton.

Na maratony bude cílit i v nadcházející sezoně. „Studium jsem uzavřel a teď se můžu soustředit jen na cyklistiku. Kolo mě stále hodně baví a zároveň mě živí, což je ideální spojení,“ podotkl profesionální jezdec.

Po skončení lyžařského kempu ho čeká speciální cyklistická příprava v příznivých podmínkách na Grand Canaria a pak ostrý start závodní sezony.

„Začneme brzy. Už koncem února pojedeme s Kristiánem Hynkem etapový závod dvojic na Kypru,“ avizoval Stošek.

Za vrcholy sezony označuje obhajobu českého maratonského titulu a pak mistrovství Evropy i světa.

„Ve hře jsou znovu starty na velkých etapácích, vše je však zatím v jednání. Lákadlem je olympiáda v Tokiu, ale to je nedostižný sen. Ve světovém žebříčku jsem sice čtvrtý z Čechů, ale na hrách máme jisté jen jedno místo a horko těžko přidáme druhé,“ uzavírá Martin Stošek.