Do nedělní rozhodující bitvy o postup do základní skupiny Poháru EHF proti dánskému Silkeborgu půjdou házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň posíleni vítězstvím v extralize. Ve středeční domácí předehrávce 12. kola porazil úřadující český šampion tým Brna vysoko 38:26.

Toto vítězství přineslo Talentu psychickou vzpruhu. „Po dvou porážkách jsme tenhle zápas museli vyhrát a s tím jsme do něj také šli," byl po utkání spokojený Milan Škvařil, autor osmi branek Plzně.

Západočeši vedli ve 12. minutě už 9:3 a první poločas vyhráli jasně 20:10.

„Je dobré, že byl průběh takový, jaký byl, a my jsme si mohli vyzkoušet také pár nových věcí," těšilo Škvařila. Do hry se postupně zapojila celá lavička Plzně a kromě brankářů a specialisty na obranu Jiřího Fořta také všichni skórovali.

„Většinou hraje základní sestava šedesát minut, takže jsem rád, že jsme si mohli na chvíli sednout," smál se třiadvacetiletý Milan Škvařil.

V brance Plzně se stejně jako při úvodním zápase Poháru EHF proti Silkeborgu objevili všichni tři gólmani domácího týmu. První poločas odchytal Radek Motlík a o ten druhý se podělili rovným dílem Karel Šmíd a Filip Herajt.

Teď ovšem čeká Talent soupeř jiného kalibru. V neděli nastoupí k odvetě 3. předkola Poháru EHF na půdě silného a mnohem zkušenějšího Silkeborgu a tam se bude muset hodně otáčet. V úvodním duelu Plzeň doma prohrála 28:31 a k postupu do jedné ze čtyř základních skupin potřebuje Dány porazit o čtyři góly.

„Bude to hrozně těžké, ale viděli jsme, že se s nimi dá hrát. Zápas jim nemusí vyjít a nám se může extrémně dařit. To je jediná šance, jak bychom je mohli porazit," tuší Škvařil.

„Z domácího zápasu jsem měl výborný pocit a podle mých informací se to líbilo také divákům. Dokázali jsme hrát vyrovnanou partii s týmem z širší evropské špičky, což je pro nás úspěch. Doufám, že stejný zápas se nám povede také v Dánsku," přeje si levá spojka Talentu.

„Nás tady v prvním zápase zabíjely ty přesilové hry soupeře. Toho se musíme vyvarovat. Musíme mít méně vyloučených a nesmíme hrát s takovým přehnaným respektem, s jakým jsme hráli prvních deset minut. To je recept, jak na ně vyzrát," je přesvědčen Milan Škvařil.

Na sever Evropy už se těší. „Už jsem tam byl s juniorskou reprezentací, ale to bylo asi před šesti lety. Teď to pro mě bude takový návrat. Na druhou stranu se ale netěším na tu cestu, protože bohužel jedeme autobusem a bude to dlouhé," říká o porci 950 km Škvařil.

A jak tráví čas v autobuse? „Polehávám a odpočívám. Také hrajeme s klukama na tabletech strategickou hru proti celému světu. V té hře spolupracujeme v jednom klanu a různě si pomáháme. Tím také zabijeme hodně času," prozradil člen širšího kádru české reprezentace.