Dějištěm unikátního pokusu bude z pátku na sobotu nekuřácký pivní bar Bojo v Sedlci u Plzně. A jaký je jejich plán? Hrát čtyřiadvacet hodin!

„V tomto sportu se zatím nikdo o nic podobného nepokusil,“ říká hlavní organizátor akce Martin Ženíšek. „Hodně lidí si s touto myšlenkou sice pohrávalo, ale nikdo ji nerealizoval. Až já to teď dotáhl do konce,“ poznamenává hráč plzeňského oddílu Gladiators.

V případě úspěšného pokusu by tým osmi hráčů vytvořil nejen český a světový rekord, ale svým výkonem by se rovněž zapsal do Guinessovy knihy rekordů.

„Akci budou přítomni dva rozhodčí z Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Dohlédnou na regulérnost pokusu a agentura pak zajistí dosvědčení případného rekordu do Londýna do sídla Guinness World Record,“ vysvětluje Ženíšek.

Osmičlenný tým si uvědomuje, že o úspěchu víkendového pokusu mohou rozhodnout i maličkosti. Všech osm hráčů je ale přesvědčeno, že rekord vytvoří.

„Víme, že nás čeká náročných čtyřiadvacet hodin. Po každé odehrané hodině máme totiž nárok jen na pětiminutovou pauzu. Pokud by někdo z nás odstoupil, pokus končí. Takové jsou podmínky. Půjde tedy hlavně o výdrž, ale zvládnout bychom to měli. Včetně nejmladšího, třináctiletého Martina Kůžela,“ podotýká hlavní organizátor.

Na akci bude dohlížet zdravotní sestra, která bude hlídat pitný režim a krevní tlak hráčů. Pokud by některý z nich nebyl způsobilý pokus o rekord dokončit, má právo veta.

„Taková akce musí být zajištěna i po zdravotní stránce. Nechceme nic riskovat, co kdyby se někomu udělalo špatně třeba z vyčerpání? Kromě přítomnosti zdravotní sestry přímo na místě pokusu bude akce nahlášena v Mulačově nemocnici,“ konstatuje Martin Ženíšek, který ale věří, že vše proběhne bez problémů.

„Máme připraveno dostatečné množství pití i jídla. V kondici by nás měly držet také energetické nápoje a různé kalorické tyčinky, sáhnout můžeme i po proteinovém koktejlu,“ dodává Ženíšek.

Podle odborného lékaře Jaroslava Nováka je při podobných maratonských akcích nejdůležitější řádně doplňovat tekutiny. Účastníci však nesmějí zapomínat ani na jídlo.

„Hráči by určitě měli při pauzách něco zakousnout, i při stolním hokeji organismus vydává energii. Asi největším problémem bude podle mého názoru to, že se o hráče bude pokoušet spánek. V tom případě doporučuji pít nápoje obsahující kofein,“ říká Jaroslav Novák.

Pokus o vytvoření rekordu začíná v Sedlci u Plzně v pátek úderem 16. hodiny.