Letošního ročníku Svobodova memoriálu se zúčastnilo dvanáct celků: pět z Německa, sedm z České republiky.

Výhra patřila německé dvojici Pfaffenberger – Rademman z Ehrenbergu, domácí Hynek Štěrba a Ondřej Kydlíček, kteří se v příštím roce představí v extralize, skončili stejně jako před rokem pátí.

Ani letos nechyběl v Plzni některý z držitelů světového titulu, tentokrát byl tímto „duhovým“ zástupcem nakonec vítězný Mike Pfaffenberger, šampion z roku 2005.

A kvalitní startovní listina mohla být ještě bohatší, nebýt termínové kolize s kláním Světového poháru v rakouském Hächstu.

Týmy sehrály nejprve boje v základních skupinách systémem každý s každým, utkání na 2x5 minut. Následovala klání o konečná umístění.

Skupinu A vyhrál Ehrenberg před Zlínem a Plzeňany Štěrbou s Kydlíčkem. Ti o postup mezi nejlepší čtyřku přišli v duelu se Zlínem, který prohráli 2:3.

„Nechali jsme si dát hrubými chybami hned na začátku dva góly,“ hodnotil utkání Ondřej Kydlíček. Skóre sice domácí hráči srovnali, na další trefu Zlína ale už odpovědět nestačili. Přestože měli řadu šancí a nastřelili i tyč.

Případný postup do semifinále ještě mohl získat první domácí pár skalpem Ehgenbergu, ale ani tento plán nevyšel. „Bohužel se to nepovedlo, z přílišné snahy pramenily naše chyby a soupeř vyhrál jasně 5:0,“ pravil Kydlíček.

Ehrenberg a Zlín se nakonec utkaly ve finále…

„Němečtí hráči se dali dohromady nedávno, vlastně na konci této sezony,“ sdělil na adresu vítězů Hynek Štěrba. „V prvních dvou zápasech se hledali, ale od třetího utkání už turnaji suverénně vládli. Ani jednou neprohráli.“

Skupinu B opanoval německý Langenwolschendorf (Lawo), druhý byl Favorit Brno. Nakonec se utkali tito soupeři ještě jednou o bronz. V semifinále totiž na celky z áčka ani jeden z nich nestačil.

Druhý pár pořadatelského klubu, bratranci Jan a Lukáš Bohatí, obsadil v B skupině šesté místo. Na turnaji oba hlavně sbírali zkušenosti. „Jsou mladí a ještě jim chybí vyhranost a razance,“ řekl na adresu Plzeňanů hlavní rozhodčí turnaje a dědeček obou hráčů Václav Bohatý.

Svobodův memoriál udělal tečku za sezonou, která Plzni vynesla extraligovou příslušnost pro rok 2010.

Štěrbu s Kydlíčkem tak zanedlouho čekají důležitější boje: první kolo české nejvyšší soutěže se hraje již třetí lednový víkend.