V předvečer letošního ročníku Pražského rallyesprintu obletěla svět motoristického sportu fantastické zpráva, že příští rok zavítá do České republiky poprvé v historii seriál mistrovství světa!

Mezinárodní automobilová federace FIA totiž zveřejnila kalendář pro rok 2023, jehož součástí je i Středoevropská rallye (26.-29. října), která bude mít sice centrum v německém Pasově, ale odstartuje v Praze a česká část se pojede i na jihozápadě republiky na tratích, které bývají součástí Rallye Šumava.

„Start bude na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, speciální rychlostní vložka se pojede tady na Strahově, kde už je dnes spousta lidí. Bude to velké lákadlo,“ potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

„Je to zbožné přání všech českých jezdců rallye a já určitě patřím mezi ně,“ prohlásil v sobotu Tomáš Enge pro Českou televizi.

S tím souhlasil v rozhovoru pro Deník i plzeňský jezdec a osminásobný mistr republiky Václav Pech. „Je to fantastický krok, světový šampionát jsme tady nikdy neměli. Moc to české rallye pomůže,“ říkal nadšeně.

VÁCLAV PECH se spolujezdcem Petrem Uhlem ve voze Ford Focus WRC.
Na Honzu jsme neměli, uznal Pech po druhém místě v Praze

Závod historicky naváže na 3-Städte Rallye, která byla letos zařazena do seriálu mistrovství ČR. „A mezi českými jezdci to byl vždycky oblíbený závod,“ dodal Václav Pech o rallye, která teď povýší.

Příští rok se pojede jako dvanáctý, předposlední podnik seriálu mistrovství světa. „Je to průlomový okamžik pro českou rallye. Konečně tady budeme mít mistrovství světa, i když já si nemyslím, že ho pojede moc Čechů,“ doplnil jezdec plzeňského Euro Oil teamu. „Start v šampionátu stojí velké peníze,“ přidal i vysvětlení.

„A když budu mluvit za sebe, jet jen proto, abych si udělal fajfku, že jsem se svezl na mistrovství světa, bez ambice na úspěch, se mně osobně nechce. Ale nezavrhuju to, když budou mít partneři zájem o start, šel bych do toho,“ dal Václav Pech fanouškům naději.